Webmaster Tools Nedir? Webmaster Tools API ve Google Gibi Getir

Webmaster Tools Nedir? Webmaster Tools API ve Google Gibi Getir

Webmaster Tools, web sitesi sahiplerinin oldukça işine yarayan bir webmaster aracı ve merkezidir. Araç üzerinden web sitelerinin kontrolü ele alınabilir, bazı metriklere ulaşılarak siteye dair Google ayarları yapılabilir.

Webmaster Tools üzerinden site sahipleri, kendilerine ait web sitesini Google’ın belirlemiş olduğu doğrulama yöntemlerinden birisini kullanarak doğrulayabilirler. Bundan sonra da Google, doğrulanmış olan bu web siteleri üzerinde bazı ayarlamalar yapmaya ve web site haritası göndermeye imkân verir.

Webmaster Tools API

Webmaster Tools API desteği sağlıyor. Bu destek ile pek çok PHP ve diğer yazılım dillerinde geliştirmeler yapan yazılımcılar, webmaster tools desteklerinden yararlanabilirler. API desteği ile genellikle web yazılımları, çok daha gelişmiş ve çok daha kapsamlı bir hale gelir.

Google, webmaster tools hakkında geliştiriciler için bir sayfa hazırlamıştır. İsterseniz https://developers.google.com/webmaster-tools/ internet sayfasını ziyaret ederek rehberi inceleyebilir, daha geniş bilgi ve yardım alabilirsiniz.

Google Gibi Getir

Web sitesi sahipleri sitelerini kontrol ederken çeşitli sıkıntılarla karşılaşırlar. Bunların başında yeni ekledikleri bir içeriğin Google sıralamasına (indexleme) girmesinin uzun zaman alması gelir. Google gibi getir, bu duruma yönelik geliştirilmiş olan en büyük çözüm araçlarından birisidir. Google gibi getir sayesinde web sitenize ait bir sayfayı Google botları gözünden tarayabilir, hata olup olmadığının algılanmasını sağlayabilirsiniz.

Tarama sırasında gerekli testleri yapabiliyorsunuz ve bununla birlikte hatasız biçimde taranan sayfaları yine Google’ın dizinine gönderebiliyorsunuz.Google gibi getir iki farklı fonksiyona sahip. Birisinde basit bir sayfa getiriliyor, ikincisinde ana sayfa getiriliyor.

Ana sayfayı Google gibi getir taraması yalnızca web sitesi üzerinde büyük değişiklikler yapıldığı durumlarda tavsiye ediliyor. Bunun dışındaki durumlarda ve özellikle de index hızı gibi sorunlarda normal biçimde web sitenize ait bir URL’yi gönderip tarayabiliyor ve Google dizinine gönderimini yapabiliyorsunuz.

Google gibi getir kullanılırken web sitenize ait sayfalar ve diğer URL’ler için aylık 500 limit yer alıyorken ana sayfanız için aylık 10 limit bulunuyor. Bu çerçevede taramalarınızı yapıp web sitenizi daha iyi biçime getirebiliyorsunuz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.