Ukrayna'dan Türkiye'nin tahıl koridorunda oynadığı role takdir

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Sybiha, İstanbul’da imzalanan Tahıl Sevkiyatı Anlaşması’nın küresel gıda krizinin önlenmesi için önemli bir adım olduğunu ve Türkiye ile Birleşmiş Milletler’in “tahıl meselesinin” çözümünde oynadıkları aktif rolü takdir ettiğini belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanlığı Ofisi Başkanı Andriy Sybiha, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, İstanbul’da imzalanan anlaşmaya değinerek, Ukrayna limanlarındaki engelin kaldırılmasına yönelik girişimin onaylandığını ifade etti.

Bu anlaşmanın tahıl ihracatı için insani bir koridor oluşturulmasına olanak sağlayacağına işaret eden Sybiha, "Küresel gıda krizinin önlenmesi için önemli bir adım. ‘Tahıl meselesinin’ çözümünde BM ve Türkiye’nin aktif pozisyonunu takdir ediyorum." ifadelerini kullandı.

Tahıl koridoru için imzalar atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde, bugün İstanbul’da, Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında "Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi" imzalanmıştı.

Dünyanın gözü kulağı İstanbul’daydı

Benzer Gönderiler