SEMrush İle SEO Projelerinizi Yönetin

Semrush Nedir?

SEMrush, günümüzde hızla ilerleyen teknolojik gelişmeler içerisinde tüm dünyada dijital pazarlama ve SEO uzmanlarınca kullanılmakta olan araçların başında yer almaktadır. SEMrush ile sitenize ait SEO hizmetlerinizi hızlı, kolay ve rahat bir yapabilirsiniz.

SEMrush’a Proje Nasıl Eklenir?

SEMrush sistemi üzerinde web sitenizin veri analizi ve SEO desteklerini gerçekleştirmek için arayüz üzerinde yer alan SEMrush Project bölümünden sitenizi domain adı ekleme yapmanız gerekecektir. Bu sekmeye girdikten sonra arayüz üzerinde 3 farklı yol ile domain ekleme işlemini gerçekleştirebilmektesiniz. Herhangi biri ile bu ekleme işlemini yapabilirsiniz.

Ekleme işlemi bir adetle sınırlı olmadığı için birden fazla domain ekleme işlemi yapabilir, SEMrush sistem arayüzü üzerinden sol kısımdaki sekmelerden ‘’Projects’’ bölümüne tıklayarak bütün eklemiş olduğunuz projeler arasında geçiş yapabilirsiniz.

SEMrush Dashboard

Proje oluşturma işlemi sonrasında arayüz üzerinde yer alan dashboard bölümünden eklemiş olduğunuz projenin detay verileri oluşturabileceğiniz 12 farklı tools alanı sizleri karşılayacaktır.

Dashboard alanında karşılaşacağınız 12 farklı başlık şu şekilde olacaktır:

 1. Site Audit
 2. Position Tracking
 3. On Page SEO Checker
 4. Social Media Tracker
 5. Social Media Poster
 6. Brand Monitoring
 7. Backlink Audit
 8. Link Building
 9. PPC Keyword Tool
 10. Ad Builder
 11. Organic Traffic Insights
 12. Content Analyzer

SEMrush – Site Audit

‘’Site Audit’’ sekmesinin Türkçe karşılığı ‘’site denetimi’’ olarak çevrilmektedir. Bu alanda sitenizin içerik sorunlarını, bağlantı ve kodlama işleminde yapılan hataların tespitini yapabilir, sitenizin genel sağlık durumu hakkında bilgiler elde edebilirsiniz. Site Audit sekmesi altında bulunan ‘’Set Up’’ butonu ile de eklemiş olduğunuz sitenizin tarama kurulum işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Bu Set Up kurulum işlemleri şu adımlar ile sırası ile gerçekleştirilmektedir;

Site Audit Settings

Set Up işleminde yapılacak olan ilk iş tarama yapılacak olan sayfanın seçimi ile başlanır. Bu işlemi ilerletirken gelen ayarlardan Limit of checked pages bölümünden sitenizde yer alan kaç sayfanın tarama işlemine tabii tutulacağı SEMrush sistem botlarına bildirilir. Bu alandaki tarama sayısı son derece önemli olan ayarlamalardan bir tanesidir. Çünkü SEMrush sisteminin belirli bir tarama limiti bulunmaktadır. Eğer ki sitenizde SEMrush sistem limitinin üzerinde bir tarama verisi var ise limitlere uyacak şekilde sitenizdeki veriler arasında tercihler yapmanız gerekecektir. Bu işlemi sitenizin index sayısını kontrol ettikten sonra doldurmanız çok daha doğru bir işlem olacaktır.

Şu adımlar ile Set Up bölümündeki kurulum işlemini hızlı ve doğru bir süreç eşliğinde gerçekleştirebilirsiniz;

 1. Domain and limit of pages
 2. Crawler Settings
 3. Allow / Disallow URLs
 4. Remove URL parameters
 5. Bypass website restrictions
 6. Schedule
 7. Domain and Limit of Pages

Set Up butonuna tıkladıktan sonra gelecek olan birinci adım tarama yapılacak olan sayfa sayısı ve site seçiminin yapıldığı alan olacaktır. Sitenizin sayfa sayısına göre veya Google arama motoru üzerinde size ait olan sitenin site:örnek.com.tr gibi sorgulama işlemini yaparak tahmini bir veri sonucuna ulaşabilirsiniz. Tarama yapmak istediğiniz sayfanın seçimi için Crawl Source kısmından işaretleme yapabilirsiniz. Ayrıca Sitemap dosyanızı, sitenizde mevcut olan bir sitemap dosyasının taramasını veya URL listenizi tarama işlemi yapabilirsiniz.

 1. Crawler Settings

Sitenize erişim sağlayacak olan ve sitenizde tarama yapacak olan SEMrush botlarının türlerini bu alandan tercih edebilirsiniz. Ayrıca SEMrush-Desktop, SEMrush-Mobile, GoogleBot gibi mobil ve masaüstü sisteme özgü bot ayarlamalarını da gerçekleştirebilirsiniz. Crawler Settings aşamasında yer alan Crawl-delay bölümünden de sayfalar arası geçiş süreleri, Robots.txt dosya uzantılarınızın baz alınıp alınmaması gibi gelişmiş ayarlamalarını da yapabilirsiniz.

 1. Allow/DisallowURLs

Bu alan Set Up kurulum sürecinde yer alan üçüncü basamaktır. Robots.txt dosyası ile engellenmiş olan sayfa verilerine ulaşım sağlamada ve analiz etmede yardımcı olacağı gibi, taramak istemediğiniz bir sayfayı da yine bu aşamada engelleyebilirsiniz.

 1. Remove URL Parameters

Taramak istemediğiniz URL adreslerinin engellenmesini sağlamak için ise bu basamakta gerekli eklemeleri yaparak işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Bypass WebsiteRestrictions

Yapım işlemi sürecinde olan ve aktive edilmemiş olan siteler Robots.txt dosyaları içermektedir. İşte engellemiş olduğunuz Robots.txt uzantılı dosyaların tarama işlemini gerçekleştirmek için ayarlamalar bu aşamada yapılmaktadır. Yapım sürecindeki siteler için önerilen bir işlemdir. Ayrıca analiz sonuçlarının daha kesin ve doğruluk oranı yüksek veriler yakalayabilmesi için tarama sürecine Robots.txt dosyalarının da eklenmesi avantaj sağlayacaktır.

 1. Schedule

Sitenizin rutin ve düzenli olarak takip işleminin yapılması için tarama sıklıkları çok büyük bir öneme sahiptir. Bu aşamada tarama sıklık sayısını belirleyebilirsiniz. Bu sıklığı siteniz için ekleyeceğiniz güncel içerik paylaşım düzeyine göre uygun bir sayıda yapmanız en doğrusu olacaktır.

Tüm bu Set Up adımlarının dikkatli bir şekilde ayarlanmasının ardından ‘’Start Site Audit’’ butonu ile tarama işlemini başlatabilirsiniz. Tarama süreci sitenizin durumu, Set Up aşamasındaki ayarlarınızın da yapmış olduğunuz farklılıklara göre uzayıp kısalabilmektedir.

Bu tarama işlemlerinin sonuçlarının sizlere mail olarak ulaştırılmasını istemiyorsanız, kurulum süreci sonundaki ‘’Start Site Audit’’ butonu üzerinde yer alan e-mail bilgilendirme kutucuğundaki tik işaretini kaldırmanız gerekecektir. Eğer istiyorsanız tik işaretli kalabilir.

Kurulum işlemi sonrası SEMrush arayüzünde yapmış olduğunuz tarama verilerinin yer aldığı bir audit ekranı belirecektir. Bu alandan gerekli verileri hızlıca erişim sağlayabilirsiniz. Ayrıca dashboard alanında da bu bilgilere erişim sağlanabilmektedir.

SEMrush – Position Tracking

Position Tracking sekmesi Türkçe karşılık olarak ‘’Pozisyondan İzleme’’ manasına gelen ve kelime filtresi ile aramış olduğunuz kelimenin sitenizin sıralamasındaki katkısını takip etmenizi sağlamaktadır. Bu alan ile tarama sıklığını ayarlayabilmekte, düzenli olarak takip ederek sitenizin trafiğinde hangi kelimenin ne kadar sıklıkla trafik oluşturduğunun ortalama bir verisi alınabilmektedir. Bu sayede hem site analiz takibini daha doğru yapmakta hem de arama oranındaki düşüş ve yükseliş yaşayan kelimelerin durumunu görebilmektesiniz.

Position Tracking Settings

Sıralama takip işleminin ayarlamalarını gerçekleştirmek için şu adımların takip edilmesi ve gerekli ayarların yapılması gerekmektedir.

 1. Domain Settings
 2. Device and Location
 3. Competitors
 4. Keywords
 5. Domain Settings

Pozisyon takip ayarlama sürecinde ilk aşamada yapılacak olan işlem sıralama takip işlemini yapacağınız domain adresinin seçimini yapmaktır. İlk adımda bunun seçimi ayarlanır, bu seçim işleminde sitenizin tamamını tarama işlemine tabii tutabileceğiniz gibi, özel olarak performans takibi yapmak istediğiniz subdomain veya subfolder alanlarının da seçimini yapabilirsiniz.

 1. Device and Location

Sıralama durumunu takip edeceğiniz sitenin hangi arama motoru üzerinden takibinin yapılacağı, lokasyon durumu ve hangi cihazlarda bu taramanın yapılacağının ayarlamaları bu aşamada yapılmaktadır. Dilediğiniz gibi bu alanda ayarlamalar yaparak, verilerinizi özelleştirebilirsiniz. Bu sayede yerel ve istediğiniz konumdaki rakip sitelerin tespit edilmesini sağlayabilir, anahtar kelimeleri gruplandırabilir ve farklı cihazlar üzerinden gelen trafik durumunu öğrenebilirsiniz.

 1. Competitors

Kendi sitenizin analiz sürecini gerçekleştirirken bu veriler ile rakip sitelerin durumunu karşılaştırabilmek için ilgili rakipleri bu alanda manuel olarak ekleyebilirsiniz. Ayrıca ‘’+’’ butonu ile Organic ve Ads rakip önerisi ekleme işlemini de hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

 1. Keywords

Sitenizin içerisinde sıralamasını takip ettiğiniz anahtar kelimelerin listeye manuel bir şekilde eklenmesini sağlamak, dosyadan(.txt, .csv) eklemek, SEMrush rapor verilerinden veya Google Analytics ile kolaylıkla ekleme ve çıkarma yapabilirsiniz. Eklemiş olduğunuz kelimeleri kendi aralarında gruplama işlemi yaparak binlerce sorgu terimini kolay bir şekilde yönetebilir, sağlamış olduğu performans durumlarını inceleyebilirsiniz.

Bu 4 farklı aşamayı geçtikten sonra ‘’Update’’ butonu ile hızlıca tarama işlemini gerçekleştirebilir, tarama sonuçlarını da dashboard kısmından görebilirsiniz.

SEMrush – On Page SEO Checker

Sitenizin genel sağlık durumu incelemesi ve durumunun iyileştirilmesini sağlamak için SEMrush SEO Checker bölümünden destek alabilirsiniz. Genel olarak web sitenizin popülarite ve performans durumunu etkileyen faktörleri belirlemede, toplanan veriler ışığında yapılan işlemlerde ve ilgili sektördeki ilk 10 sitenin durumunun incelemesinde sizlere değerli veriler sunmaktadır.

Auto Import

Audio Import alanı otomatik olarak verilerinizin içe aktarılmasını sağlayan bir sistemler bütünüdür. 3 basamaklı bir işlem ile kısa sürede sizlerde bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

 1. Pages and Target Keywords
 2. Crawler User Agent
 3. Schedule
 4. Pages and Target Keywords

İçe aktarma işlemini yapacağınız verilerin hedef bölgesi, ülke ya da konum ayarlamasını bu bölmeden gerçekleştirebilmektesiniz. Bölge seçiminden sonra alınacak olan verilerin hangi model cihazlardan toplanacağının da ayarlamaları yapılabilmektedir.

 1. Crawler User Agent

Tarama işlemi yapılacak olan bot türü bu alanda seçilmektedir. Kendi siteniz veya rakip sistem sitelerini bu alandan ekleyerek gerekli tarama işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bazı site altyapıları SEMrushBot taramasının başlamasını engelleyebilmektedir. Bu nedenle GoogleBot türünü seçmek daha mantıklı ve sorunsuz bir süreci beraberinde getirecektir.

 1. Schedule

Sitenizin düzenli bir şekilde taranmasını ve bu düzenin sıklık düzeyinin ne derecede olmasını belirleyebildiğiniz bölümdür. Bu sıklık ayarını sitenize ekleyeceğiniz yeni ve güncel içerik durumuna göre ayarlayabilirsiniz.

SEMrush – Brand Monitoring

Sitenizin marka itibar durumu ve oluşturmuş olduğu otoritesini takip edebileceğiniz bölümdür. Bu alandan niş bir alandaki otoriter siteleri, blogları belirleyebilir, popülerliğinizi arttırabilirsiniz.

 1. Create New Camping

Markanızın dünya genelindeki farklı lokasyonlar üzerinden aldığı trafik durumunu incelemek için bu alandan marka telaffuzunuz veya sitenizin arama varyasyonlarının durumuna göre gerekli ayarlamaları yaparak veri toplayabilirsiniz. Bu sayede markanızın bilinirlik durumu hakkında da fikirler elde etmiş olursunuz.

SEMrush – Backlink Audit

Siteniz için gelen trafik durumu ve bu bağlantıların sağlık durumunu tespit etmek için yardım aldığımız alandır. Link Detox çalışması yapmanızı sağlamaktadır. Ayrıca gelişmiş veri analiz yapısı sayesinde Backlink Audit sistemi fayda sağlayan linkler ve kesin zararlı linkler dışında olası potansiyel zararlı bağlantıları da tespit etmektedir. Bu potansiyel bağlantılara karşı gerekli önlemleri alarak, site performans durumunu arttırabilirsiniz.

Backlink Audit Settings

Sitenize gelen bağlantıların sağlık durumunu taramak için 4 farklı adımı takip ederek, kısa sürede sonuç elde edebilirsiniz.

 1. Camping Scope
 2. Brand Settings
 3. Domain Categories
 4. Target Countries
 5. Camping Scope

Siteniz için gelen bağlantı durumunu Domain bazında filtreleme işlemi yapabilirsiniz. Sadece w/non-w, ssl/non-ssl veya subdomain gibi özelleştirme işlemleri yapabilmektesiniz.

 1. Brand Settings

Bu alanda tarama sürecinde en net ve doğru verilere ulaşabilmek için markanızın, alan adınızın diğer varyasyon eklemelerini yapmaktasınız.

 1. Domain Categories

Sitenizin çalışmış olduğu sektöre göre alan belirlemesi yapılarak gelen bağlantıların riskli bağlantı olup olmadığı hakkında detaylı verilerin toplanmasını sağlamaktadır.

 1. Target Countries

Size ait olan site ile hedef aldığınız kitleye ulaşıp ulaşmadığınızı analiz etmek adına belirli bir lokasyonda mevcut olan kitlenizin oluşturduğu trafik oranlarının analizini takip etmeye yarana SEMrush bölümüdür.

Link Building

Siteniz için geliştireceğiniz link inşa strateji raporlarını bu bölümden sağlayabilirsiniz. Rakip sitelerin durumuna ve sitenizin ihtiyacı olan link yapısına göre sizlere öneriler sağlamaktadır. Ancak bu önerilen link adresleri manuel bir şekilde kontrol edilip, daha sonrasında harekete geçmek çok daha mantıklı olacaktır.

Link Building Settings

Gerekli olan link önerilerine erişim için yapacağınız tarama ayarları şu aşamalardan oluşmaktadır.

 1. Keywords
 2. Competitors
 3. Keywords

Sitenizin inşası için gerekli olan link stratejilerde öncelikle hedef kelimelerin belirlenmesi gerekmektedir. Birinci aşama Link Building sürecinde bu ayarlamalar yapılmalıdır.

 1. Competitors

Rakip sitelerin yapmış olduğu link stratejilerini analiz etmek için baz almak istediğiniz siteleri bu alanda ekleyebilir ve veri toplayabilirsiniz.

Organic Traffic Insights

Google Analytics ve Search Console hesaplarınız Landing pages özelinde bağdaştırılır. Bu eşleme işlemi yanında ek olarak SEMrush veri tabanında yer alan anahtar kelimeler ile Landing pages analiz işlemi gerçekleştirilir. Yapılan bu analiz sürecinde gelişmiş seçenek ayarları sayesinde veri tabanı ve lokasyon bilgi değişiklikleri ile daha spesifik sonuçlar elde edebilirsiniz.

Organic Traffic Insights Settings

Organik trafik ayarlarını yapabilmek ve analizi gerçekleştirebilmek için sitenizin veya istediğiniz sitenin Google Analytics ve Search Console bağlantı ayarlarını doldurmanız gerekmektedir. Bu işlem için Connect Account sekmesinde yer alan Google Analytics bölümünde account, property, view seçeneklerinin ayarlanması Search Console bölümünde ise console property ayarlarının yapılması gerekmektedir. Ayarların yapılmasının ardından ikinci aşamada Location and Device sekmesinden baz almak istediğiniz konumu ayarlayabilir ve bu alanda analizini yapabilirsiniz.

Content Analyzer

Sitenizde mevcut olan içeriklerin denetimi yapabilir, uzun zamandır güncellenmeyen, paylaşım oranı düşük, içeriği zayıf sayfaları belirleyebilir ve bu sayfalarda iyileştirmeler yaparak SEO performansında artışlar hedefleyebilirsiniz.

Content Audit

Sitenizin büyüklük durumuna göre belirli bir URL listesinin upload işlemini yaparak veya sitemap dosyaları üzerinden dilediğiniz dosyayı seçerek tarama ve analiz işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Post Tracking

URL bazında takibini yapmak ve gerekli olan analiz verilerine ulaşmak istediğiniz sayfaları gruplara ayırabilir, performans analizi yapabilirsiniz. Eklemiş olduğunuz bu URL adreslerinin anahtar kelimelere olan etkisi, sosyal medya paylaşım durumları ve Backlink trendlerini görebilmenizi sağlamaktadır.

SEMrush sistemi hakkında daha detaylı inceleme yapmak için https://www.semrush.com/adresini ziyaret edebilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.