Putin: Çok sayıda müttefike sahip olmaktan memnuniyet duyuyoruz

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Latin Amerika, Asya ve Afrika devletleriyle güçlü ilişkilere değer verdiklerini söyledi. Putin, “Ülkemizin farklı kıtalarda çok sayıda müttefike, ortağa ve benzer düşünceyi benimseyen insanlara sahip olmasından memnuniyet duyuyoruz. Bunlar, sözde hegemonyanın önünde eğilmeyen devletlerdir” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  Moskova bölgesinde 21 Ağustos’a kadar sürecek "Armiya" isimli 8. Uluslararası Askeri-Teknik Forumu’nun açılışında konuştu.

Rusya’nın, askeri-teknik iş birliğinin geniş ve kapsamlı bir şekilde geliştirilmesinden yana olduğunu vurgulayan Putin, bu tür iş birliklerinin, şimdi daha fazla ortaya çıkan çok kutuplu bir dünya düzeninde daha da önemli hale geldiğini söyledi.

Putin, Rusya’nın çok sayıda müttefike sahip olmasını da memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

"Ülkemizin farklı kıtalarda çok sayıda müttefike, ortağa ve benzer düşünceyi benimseyen insanlara sahip olmasından memnuniyet duyuyoruz. Bunlar, sözde hegemonyanın önünde eğilmeyen devletlerdir."

"Çok kutuplu bir dünyanın korunmasına katkıda bulunuyorlar"

Söz konusu ülkelerin bağımsız bir yol izleyebildiklerini dile getirdi.

"Egemen, bağımsız bir kalkınma yolu seçiyorlar. Küresel ve bölgesel güvenlik konularını uluslararası hukuk, karşılıklı sorumluluk ve birbirlerinin çıkarlarını dikkate alarak toplu bir şekilde çözmek istiyorlar. Böylece çok kutuplu bir dünyanın korunmasına katkıda bulunuyorlar."

Rusya’nın özellikle Latin Amerika, Asya ve Afrika’daki ülkelerle güçlü ilişkilere sahip olduğunu vurguladı.

"Latin Amerika, Asya ve Afrika devletleriyle güçlü, dostane ve gerçekten güvene dayalı ilişkilere içtenlikle değer veriyoruz. Müttefiklerimize ve ortaklarımıza, küçük silahlardan zırhlı araçlara ve topçulara, askeri havacılıktan insansız hava araçlarına kadar en modern silahları sunmaya hazırız."
 

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.