Marshall Adaları'nda koronavirüs: Vakalardaki artış krize neden oldu

Marshall Adaları’nda gözlenen COVID-19 vakalarındaki artış, ülkede “sağlık krizine” sebep oldu.

Dünya basınında "Koranavirüssüz cennet" olarak adlandırılan ülkede, ilk yerel kaynaklı virüsün kaydedilmesinin ardından ülkenin başkenti Majuro’da vaka sayısı cumadan itibaren iki katına çıktı.

Koronavirüs salgınının başından bu yana salgında ilk kez "büyük dalga" ile karşı karşıya gelen, nüfusu 59 bin olan ve Ekim 2020’ye kadar hiçbir COVID-19 vakasının tespit edilmediği ülkenin Sağlık Bakanı Jack Neithendal sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Test yaptıranların yüzde 75’inin sonucu pozitif çıkıyor. Bu çok yüksek bir oran" dedi.

Ülkede çok sayıda sağlık çalışanının testinin pozitif çıktığına dikkati çeken Neithendal, personel yetersizliği sebebiyle bu çalışanların bazılarını işe çağırmak zorunda kaldıklarını ifade etti.

Vaka sayısı 3 bini aştı

Ülkede 4 kişinin hayatını kaybettiği belirtilen açıklamada, vaka sayısının 3 bini aştığı ve 7 kişinin ise hastanede yattığı bilgisi paylaşıldı.

Okulların kapatıldığı duyurulan ülkede, Yeni Zelenda Radyosunun (RNZ) haberine göre, sokağa çıkma yasağı getirilmemesine rağmen halkın evde kalmayı tercih ettiği gözlendi.

Ülke nüfusunun yüzde 70’i aşılı

Nüfusunun yüzde 70’inin aşılı olduğu ülke, salgın başladığında sınırlarını ilk kapatan ülkeler arasında yer almıştı.

Dünya Sağlık Örgütü, COVID-19’u salgın ilan etmeden sınırlarını kapatan ülkede ilk COVID-19 vakasının Ekim 2020’de ABD’li turistlerde görüldüğü ve yerel kaynaklı vakaya rastlanmadığı açıklanmıştı.

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.