Makale Özgünlük Testi

Web sitesine sahip olan kişiler çok iyi bilir ki, SEO açısından ve kullanıcı açısından sitede paylaşılan içeriğin özgün olması, kopya içerik olmaması çok büyük bir öneme sahiptir.

Özgün bir yapı ile oluşturulmuş, özenle hazırlanmış kaliteli bir makale Google arama sonuçlarında üst sıralarda sitenin listelenmesinde etkili olan kriterlerin başında gelmektedir. Bu önemli sinyallerin yanında Google’ın başka bir siteden tamamen kopyalayarak eklenmiş olduğunu fark ettiği makalelerde ise kopya içerik damgası vurarak sitenizi cezalandırıp arama sonuçlarında listenin en sonunda görünmenize yol açabilir. İşte bu durumun yaşanmaması ve kaliteli bir site inşası için özgün makale üretimi büyük bir önem arz etmektedir.

Günümüzde artık bilgiye erişim dijital ortamlar üzerinden sağlanmaktadır. Ancak internet üzerinde milyonlarca bilgi olduğu için bulduğumuz bir bilginin, bir yazının özgün bir şekilde hazırlanmış olup olmadığını tek tek kontrol etme imkânımız bulunmamaktadır. İşte burada bizlere yardımcı olan ve makalelerin özgünlük açısından değerlendirmesini yapan onlarca web sitesi mevcuttur. Bu web siteleri arasından sizler için uygun olanını seçerek makale özgünlük taraması yapabilirsiniz.

Online olarak makale özgünlük testi yapan siteler belirli bir çalışma mantığı ile işlemlerini gerçekleştirmektedir. Site üzerindeki metin alanına makalenizi kopyala + yapıştır metodu ile yapıştırdığınızda ve tarama butonuna bastığınızda sitede bulunan sistem Google üzerinden her bir cümleyi tek tek aratmakta, daha önce bir yazıda bu cümlenin geçip geçmediğini analiz etmektedir. Tarama süreci sonucunda sizlere elinizdeki makalenin özgünlük derecesi raporlanarak teslim edilmektedir. Bu sayede elinizdeki makalenin kopya içerik olup olmadığını kısa sürede öğrenebilirsiniz.

Özgünlük testi taraması yapan siteler içerisinde sizler için zararlı olanları da mevcuttur. Bu zararı şöyle vermektedir; sizler elinizdeki makaleyi taratmak için sitenin metin yazma alanına yapıştırmanız ardından sistem o özgün makaleyi kopyalamakta ve alıp kendi alt yapısında yer alan bir sitede yayınlayabilmektedir. İşte bu gibi içerik çalınması olaylarının yaşanmaması için güvenilir, köklü ve olumlu yorum almış olan siteler üzerinden bu tarama işlemini yapmanız sizlerin yararına olacaktır. Bu içerik çalma işlemleri genellikle yerel sitelerden ziyade yabancı kaynaklı özgünlük testi taraması yapan sitelerce yapılmaktadır.

Yukarıda linki paylaşılan makale özgünlük testi sitesi r10.net forumuna ait olan bir tarama sistemidir. Kontrol sistemi güvenilir olsa da çalışma yapısı bakımından bazı teknik eksiklikler içerebilmektedir. Dolayısı ile makale özgünlük kontrol işlemi yapmak normalden daha uzun bir süreçte ve hatalı sonuçlar vererek gerçekleştirilebilmektedir. Ancak güvenilirliği bulunan değerli bir sitedir.

http://smallseotools.com/plagiarism-checker/

Güvenilirliği yüksek olan makale özgünlük testi sitelerinden bir tanesidir. Yabancı kaynaklı bir site olmasına rağmen, uzun yıllardır faal olması, çok tanınmış bir site olması ve doğru tarama işlemleri yapması nedeni ile tercih edilebilecek başlıca siteler arasında yer almaktadır. Sistemin kullanımı diğer siteler ile neredeyse aynı işleyişe sahiptir.

Metin doldurma alanına test yapmak istediğiniz yazıyı yapıştırmanızın ardından tarama butonuna basmanız yeterli olacaktır. Belirli bir kontrol süresi sonrasında sonuçları raporlayarak sizlere sunmaktadır. Ancak bu tarama işlemi için bir kelime limiti bulunmaktadır. 1000 kelimelik bir limit ile bu tarama işlemini yapmakta, 10 – 15 sn gibi kısa sürede sonucu sizlere vermektedir. Sizlerde siteniz için kullanacağınız makalelerin özgünlük testini bu siteler üzerinden ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.