GTmetrix Test ile Sitenizin Hız Performansını Test Edin

GTmetrix, GT Net şirketi tarafından geliştirilmiş olan ve web sitelerinin performansını belirlemek için kullanılan bir uygulamadır. Web sitelerinin görünürlüğünü arttırma ve arama motorları ile optimize etmek için SEO yöntemleri kullanılır. Tam da bu noktada GTmetrix, en popüler site test araçlarından birisi olarak çok sayıda kişi tarafından kullanılır. Sitenize dair bir skor üretilir ve öneride bulunulur. İsterseniz ücretsiz temel sürümü kullanabilir, ek analiz seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.

Kanada merkezli GT Net şirketi, geliştirmiş oldukları testin kolay ve hızlı biçimde site analizi yapmaya imkân verdiğini vurguluyor. Sitenizin hızlı açılması ve kullanıcı dostu olması için analiz sonuçlarına göre değişiklikler yapabilir, sitenizi daha iyi hale getirebilirsiniz. Performans puanı ve iyileştirme yöntemlerini test sonuçlarında görebilirsiniz. Test performans raporunda şu detaylar yer alıyor:

  • Yslow puanı,
  • Pagespeed puanı,
  • Tam yüklenme sayısı,
  • Web sitesi istekleri sayısı,
  • Tam sayfa boyutu.

GTmetrix Test Ne Gibi Olanaklar Sunuyor?

GTmetrix testi kullanılırken URL’nin test edilmek istendiği konum belirlenebiliyor. Web sitesinin nerede barındırıldığı, fiziksel konum ile seçilebiliyor. Hangi tarayıcının kullanılmak istendiği de test aracında tercih edilebiliyor. Firefox ve Chrome tarayıcılarının masaüstü versiyonları kullanılarak testler gerçekleştirilebiliyor. Bağlantı hızınızda değişiklik yapılabiliyor. Bu sayede web sitenizdeki yükleme süresinin bağlantı hızından ne derece etkilendiğini görebiliyorsunuz. Üstelik video oluşturma imkânı da var. Bu özellik sayesinde sorunları video kaydı üzerinden tespit edebiliyor, çözümü için paylaşabiliyorsunuz.

Test aracında adblockplusözelliği de mevcut. Bu sayede reklamların yüklenme performanslarını ölçebiliyorsunuz. Http kimlik doğrulamasını kullanabiliyor, URL’leri beyaz liste veya kara listeye ekleyerek gruplandırabiliyorsunuz.

GTmetrix site hızını ölçtüğü gibi yavaş sitelerin nasıl hızlandırılacağı konusunda da tavsiyelerde bulunuyor. Görsellerin, diğer dosyaların küçültülebilmesi için öneriler sunuyor. Bütün gereksiz karakterlerin işlevlerinden bir kayıp yaşamadan kaldırılabilmesine imkân veriyor. Görsel optimizasyonları yapmanıza yardımcı olduğu gibi web siteniz için iyileştirici eklentiler kullanmanızı sağlıyor.

GTmetrix Test ile Sitenizi İyileştirin

GTmetrix test aracı, performans sorunlarını tanımlamakta ve hangi sorunun nasıl çözüleceğine dair çözüm önerileri sunmaktadır. Bu sayede web sitenizi daha hızlı, daha uygun, daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Arama motorları için web sitenizi daha cazip hale getirebilirsiniz.

Test aracında web sitenizdeki gecikmelere neden olan istekler waterfall grafiği ile gösteriliyor. Sunucu mimarisi ve önbellek denetim başlıkları ile alakalı bilgiler edinebilir, sitenizi daha iyi hale getirebilmek için bilgilerden faydalanabilirsiniz.

GTmetrix testi oldukça detaylı raporlar sunmakta. Sunulan raporlara göre sitenizi en iyi biçimde yeniden düzenleyebilirsiniz. Yeni eklentiler kullanabilirsiniz. Raporlar size zaten pek çok öneri sunuyor. Önerileri uyguladığınızda sitenizde bir hayli değişim yapmış olacaksınız.

Bir web sitesi, ziyaretçi çektiği oranda başarılıdır. Eğer siteniz ziyaretçi trafiği almıyorsa, yani görünmüyorsa pek bir anlam ifade etmez. Bunu sağlamak için arama sonuçlarında üst sıralarda yer alamaya çalışmalısınız.

Milyonlarca site içinden fark yaratarak ilk sayfada, ilk sıralarda çıkabilmek için de arama motorları algoritmalarıyla optimize olmanız gerekiyor. SEO dediğimiz yöntem tam da buna imkân verir. Aslında SEO, sonu gelmeyen, sürekli devam eden bir süreçtir. Bunun nedeni, arama motorlarının algoritmalarının sürekli yenilenmesi, sürekli güncellenmesidir. Eğer siz de sitenizi en güncel şekilde düzenleyebilirseniz görünürlüğünüzü, tanınırlığınızı, marka prestijinizi arttırabilirsiniz. GTmetrix testi tam da web sitenizin SEO ile ne kadar uyumlu olduğunu analiz ediyor. Performans düzenlemeleri yaparken yönlendirmelerde bulunarak en doğru karaları vermenize ve en iyi sonuçlara ulaşmanıza yardımcı oluyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.