Google Tag Manager (GTM) Nedir?

Google Analytics ile size ait olan web sitelerinizin hareketlerini takip edebilirsiniz. Hangi sayfalara daha çok talep olup, hangi sayfalara talep olmadığını çok kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Google AdWords ve Google Search Console gibi veri analizi yapmanızı kolaylaştıran araçlar ile entegre çalışabilen ve Google Analytics’den daha efektif bir yapıya sahip olan bir Google aracı ise Google Tag Manager’dir. Sizlerde dijital ortamda faal bir hizmet sunmak istiyorsanız mutlaka bu araçtan faydalanmalısınız.

Google Tag Manager Nedir?

Google Tag Manager, sitenizin trafik akışını izleyip bu ziyaretçiler arasından takip etmek istediğiniz kullanıcının davranışlarının gerçekleşip gerçekleşmediğini tespit etmede yardımcı olan bir Google aracıdır. Sitenizin takip ve izleme işlemlerini gerçekleştirmek için kullanılan dönüşüm izleme, site analiz işlemleri, yeniden pazarlama gibi verileri toplamada sizlere yardımcı olmaktadır. Oldukça esnek bir yapıya sahip olmakla beraber geniş bir kullanım alanı vardır.

Google tarafından geliştirilen diğer araçlardan olan Google Analytics ve Google AdWords ile beraber kullanıldıklarında oldukça verimli, başarılı sonuçlar elde edilen Google Etiket Yönetici sistemine entegre ettiğinizde kullanıcı hareketlerinizi tek noktadan izlemenize olanak tanıyan muhteşem bir sistem ortaya çıkmaktadır. Bu sayede çok değerli ve başarı oranı yüksek veri analiz sonuçları elde edebilirsiniz.

Bu bağlantı sürecini gerçekleştirmek için yapmanız gereken ilk işlem Google Etiket Yöneticisi hesabına giriş yapmak, varsa Google Analytics ve Google AdWords hesaplarınız ile bağlantı kuracak etiket ekleme işlemlerini yapmaktır. Bu yapılan etiket eklemelerini yayına almanız sürecin işlemesi için gerekli olan ana zorunluluklardan bir tanesidir.

Ayrıca Google Tag Manager ile sadece Web sitesi analizi değil, geliştirmiş olduğunuz mobil uygulamalarında veri takibini gerçekleştirebilirsiniz. Mobil cihazlar içerisinde hem Android hem de IOS sistemi için kullanılabilmektedir. Oldukça geniş bir kapsamda kullanım ve takip imkânı bulunan Google Etiket Yöneticisi, belirlemiş olduğunuz her değişken için analiz yapabilme esnekliğine sahiptir.

Google Tag Manager ve Google Analytics

Google Analytics ve Google Tag Manager oldukça benzer bir çalışma yapısına sahiptir. Google Tag Manager hesabı ile web sitenizin takibini yapmak için bir kod oluşturur ve sitenize eklersiniz. Oluşturmuş olduğunuz bu kod Google Analytics kod yapısını da içerir. Google Etiket Yönetici hesabından eklemiş olduğunuz her etiket, kod yapısının içerisinde yer alır ve böylece web sitenizden gelen verilerden analiz yapma imkânınız olur.

Bu analiz sürecinde önemli olan noktalardan bir tanesi, yapmış olduğunuz kod üzerindeki her değişiklikte yeni versiyonu yayına almanız gerektiğidir. Eğer yeniden yayına almaz iseniz eski kod üzerinden veri toplama işlemi devam eder. Web siteniz için oluşturmuş olduğunuz Tag Manager profilinizde eklemiş olduğunuz hareket ve engelleme fonksiyonları için kod üzerinde değişiklik yapmanıza gereksinim yoktur. Ancak yapacağınız değişiklerin çalışması için mevcut olan versiyonu güncellemeniz yeterli olacaktır.

Daha doğru ve net bir veri analizi için Google Analytics ve Google Tag Manager hesabınıza entegre ederek kullanmanız sizleri için iyi bir seçim olacaktır. Bu işlemi yaptığınızda sitenizde yer alan Google Analytics izleme kodunu kaldırabilirsiniz. Kaldırma tercihinde bulunur ve kaldırırsanız da Google Tag Manager üzerinden kodunu takip etmek istediğiniz her sayfayı eklemeniz gerekecektir.

Google Tag Manager profili oluşturmak için yapılması gereken işlem süreçleri;

  1. Google hesabınız ile https://marketingplatform.google.com/about/tag-manager/ linki üzerinden oturum açabilir veya yeni bir hesap oluşturabilirsiniz.
  2. Hesaba giriş sağladıktan sonra Google Tag Manager içerisinde yeni bir profil oluşturup bu alana eklemek istediğiniz web sayfalarınızı ekleyebilirsiniz.
  3. Ekleme işleminden sonra yapılan kurulum işlemi ile beraber size bir kod parçacığı verilecektir. Bu kod parçacığını <body> etiketinin altına ekleyebilirsiniz.
  4. Oluşturmuş olduğunuz profil içerisinde yeni bir etiket grubu oluşturun ve bu alanda Google Analytics hesabınızı da ekleyerek daha kapsamlı ve doğru bir veriye ulaşım imkanı elde edin.
  5. Etiket ekleme ve entegrasyon işlemi sonrasında son ayarlamaları da yaparak etiket grubunu yayına alın.

Etiket ekleme ve yayına alma sürecinde gelişmiş ayarlamalar ve ince detaylar mevcuttur. Google Etiket Yönetici aracında oldukça fazla kural ve izleyici ekleme fonksiyonu bulunmaktadır. Bu fonksiyon ve ayarları kendi siteniz için ayarlayabilir, özel kurallar oluşturabilirsiniz.

Google tarafından geliştirilmiş olan ve geliştirilmeye devam eden Google Tag Manager, 2005 yılından buyana faal durumdadır. Çıktığı ilk günden buyana ücretsiz bir şekilde kullanıma sunulmuştur. Birden fazla web siteyi takip imkânı sunması, birden fazla fonksiyon ve etiket kullanımını destekliyor olması en büyük avantajları arasında yer almaktadır. Özellikle site, hesap ve kod yoğunluğu yaşayan web yöneticileri için çok büyük bir nimettir. Eğer sizin de bir web siteniz var ve hala kullanmadıysanız bir an önce kullanmaya başlayabilirsiniz.

Günümüzde çoğu site WordPress altyapısını kullanmaktadır. Eğer sizlerden de sahip olduğu sitesinde WordPress altyapısını kullanan kişiler varsa ‘’Insert Headers and Footers’’eklentisi ile Google Tag Manager kodunu WordPress sitenize kolaylıkla ekleyebilirsiniz. Eklentiyi kurma işleminden sonra Google Tag Manager üzerinde oluşturduğunuz kod spinnet’ini eklentinin ‘’ header ’’ bölümüne yapıştırmanız yeterli olacaktır. Tüm düzenlemeleri yaptıktan sonra kaydedip yayına almanızın ardından analiz süreci başlayacaktır.


0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.