Google PageSpeed Insights Nedir? Nasıl Kullanılır?

Google PageSpeed Insights uzun yıllardır hayatımızda olan ve severek kullanmış olduğumuz bir Google servisidir. SEO uzmanları tarafından heyecanla karşılanan Google PageSpeed Insights yeni sürümü ile Google Chrome kullanıcılarından gerçek zamanlı veriler alarak çalışmaya başlamıştır.

Eski sürümünden sonra Google PageSpeed Insights tekrar yenilenerek ve geliştirilerek piyasaya sunuldu. Gelen yenilikler arasında artık site hızınızı gerçek zamanlı olarak ölçümleyebileceksiniz. Google PageSpeed Insights sağlamış olduğu verileri Chrome kullanıcıları deneyiminden alarak değerlendirmelere sunacak şekilde güncelleştirildi. Kullanıcıların memnuniyetini ön hedef olarak planlayan web sitesi sahipleri için önemli fırsatlardan birisi olan Google PageSpeed Insights güncellemesi birçok avantajı yanında analiz edilen sayfaları belirli seviyelere göre gruplandırmasını da yapacak.

Bu gruplandırma sürecini ise sayfanın hızlı, orta ve yavaş olarak üç şekilde gruplandırılması ile sağlayacaktır. Sayfanın hızlı olarak değerlendirilmiş olması tüm sayfa upload hızının yüksek, her yüklenme aşamasında hızlı değerler ile çalıştığını ve problemsiz bir site olduğunu gösterecektir. Sayfanın orta seviye grubunda yer alması tüm sayfa yüklemelerinde sayfanın ortalama bir değerle çalıştığını göstermektedir. Yani bu grupta yer alan bir siteye sahipseniz düzenleme yapmaya ihtiyacınız var demektir. Eğer sayfanız yavaş seviye grubuna dâhil edilmiş ise tüm sayfa yüklemelerinin yavaş bir şekilde gerçekleştiği ve kesinlikle sayfanın düzenlemeden geçmesi gerektiği verisi ortaya çıkmaktadır.

Google PageSpeed Insights aracının güncelleme almadan önceki hali düşünüldüğünde gelen yenilikler köklü bir şekilde yapılmış olup, tüm özelliklerin tek tek en baştan ele alınması gerekmektedir. Google PageSpeed Insights için gelen güncelleme içerisindeki en belirgin değişiklikler ise şu şekildedir;

  • Google PageSpeed Insights aracında yer alan hız skoru hesaplayıcısı ile anlık olarak sayfanızın hızlı, orta ve yavaş olmak üzere gruplandırmasını yapabilmektesiniz. Bu ayrım işlemi FCP ve DCL olarak belirlenmiş olan iki ana ölçüm değerinin ortalamasına göre belirlenmektedir. Eğer ölçüm sonuçlarına göre sonuç ilk üç kategoriden birinde yer almayı başarıyor ise her şey gayet yolunda demektir.
  • Bir diğer analiz bölümü ise optimizasyon skoru hesaplayıcısıdır. Yeni güncelleme ile bu bölümde sayfaları derecelendirmekte, üç farklı başlık altında sınıflandırma yapılmaktadır. Bu alanda yapılan analiz süreci ekranın üst kısmı ile alakalıdır. Bu değerlendirme verilerinde amaç ise geliştiricinin siteyi uygun olan görünümde tutmasını sağlamak ve siteyi işlevsel bir site haline getirmektir.
  • Google PageSpeedInsights tarafından sunulan değerli analitik veriler arasında yer alan bir diğer özellik ise sayfa yükleme dağıtımları bölümüdür. Bu özellik FCP ve DCL etkinliklerinde verilerinin payını göstermektedir. Bu etkinlik veri sonuçları, Chrome kullanıcı deneyimi raporlarından alınarak elde edilmektedir.
  • Diğer veri toplama özelliklerinden bir tanesi de sayfa istatistikleri alanıdır. Bu alan sayfanın kullanılmış olduğu toplam veri miktarını gösterir. Bu verileri sizlere sunarken sayfa yükleme dağılımları ile karşılaştırarak sunmaktadır. Buradan elde edilen veriler ile sayfada yapılan değişiklikler sonucunda sayfanın daha hızlı bir işleyişe kavuşacağını söyleyebiliriz.
  • Siteler için gerekli olan SEO işlemleri sürecinde optimizasyon sağlamak büyük öneme sahiptir. İşte Google PageSpeed Insights üzerinde yer alan optimizasyon önerileri başlığı altında en kısa ve hızlı şekilde optimizasyon sonucu alabileceğiniz yöntemler yer almaktadır.

Google PageSpeed Insights aracında gerekli analiz, tarama ve veri sonuçlarının ekranda karşınıza gelme süreci biraz zaman alacaktır. İlk olarak Chrome kullanıcı deneyimi raporunda sitenize ait sayfalar ile ilişkili yeterli veri bulunması gerekmektedir. Eğer Google Chrome kullanıcı verileri arasında yeterli bilgi yok ise Google PageSpeed Insights ile yapılacak olan analiz sonucunda hız kısmı boş şekilde sonuçlanabilmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.