Google News Nedir?

Google News Başvurusu Nasıl Yapılır?

Google News, Google’ın bir hizmeti olup Türkiye’de Google Haberler olarak biliniyor. Google Haberler, tüm dünyada elli binden fazla haber kaynağından, haber başlıklarının toplandığıbir haber hizmeti platformudur. Okuyucularına kaliteli ve seçkin içerikler sunmaktadır.

Google News Niçin Önemli?

 • Bir web sitesinin arama motorunda ilk sayfada ve özellikle de ilk sıralarda yer alması için SEO uyumlu olması gerekir. Google News’e kayıt olunması halinde üst sıralara çıkabilmek için harcanan maliyet azalır. Ciddi bir yatırım yapmaya gerek kalmaz. Google News’e kayıt yaptırıldığında haber içerikleri doğrudan okuyucuya ulaştırılır.
 • Web siteniz çok daha fazla ziyaretçi çeker.
 • Haber sitenizin ziyaretçisinin fazla olması kurumlardan, şirketlerden ve ajanslardan reklam almanızı kolaylaştırır.
 • Haber sitenizin imajı olumlu etkilenir ve Google News’e kayır olunması, sitenizi güvenli siteler arasında dahil eder.
 • İndex hızında büyük yükseliş olur.
 • Alexa değerlerinde düşüş olur. Malum Alexa, ziyaret sayısına göre sınıflandırma yapan ve siteleri kalite standartlarına göre sıralayan bir sayaçtır.
 • Web siteniz ile markanızın kısa sürede geniş kitlelere duyurulması ve piyasada yer edinebilmesi kolaylaşır.
 • Eğer haber sitenizi satmak isterseniz hit sayısı yüksek ve piyasadaki konumu sağlam olduğu için daha yüksek bedellerle sitenizi satabilirsiniz.

Google News Başvurusu Nasıl Yapılır?

Haber sitenizin Google News’e kabul edilebilmesi için bazı şartlar gerekiyor. Dilerseniz bu rehberde yer alan adımları inceleyerek kabul edilmeye hazır hale getirebilirsiniz.

Dikkat! Haber siteniz spam nedeniyle algoritmalarla ya da manuel olarak gerçekleştirilen işlemden dolayı yayından kaldırılırsa bir daha Google Haberler sonuçlarında yer alamayacak, ziyaretçilerin karşısına çıkarılmayacaktır.

Genel Yönergeler

İlk dikkat etmeniz gereken içeriklerdir. İçeriklerinizin açıkça anlaşılabilecek, dil bilgisi hatalarından arındırılmış olması gerekir. Diğer yönergeleri ise şöyle sıralayabiliriz:

 • Haberleriniz güncel olaylar hakkında olsun. Google Haberler’deki siteler ilk olarak güncel olaylarla ilgili, zamanında bildirilen haberleri, analizleri sundukları için güncel konuları yazmalısınız. Bu tür sitelerin daha çok aşağıda belirteceğimiz içerikleri barındırmaması gerektiğini unutmamalısınız:
 • Tavsiye köşeleri,
 • Gayrimenkul ilanları,
 • Bir şeyin nasıl yapılacağını anlatan yazılar,
 • İş ilanları,
 • Hava tahminleri, hisse senetleri gibi salt bilgi içeren veriler.
 • Özgün içeriklere yer verin. Orijinal haber sunarsanız daha fazla atıf alırsınız. Bu da Google Haberler dizininde yer almanızı etkiler. İçeriklerinizde kesinlikle tarihe ve yazar adına yer verin. Eğer sitenizde başka kaynaklardan toplanan haberler yer alıyorsa bunları özgün çalışmalarınızla birleştirmeyin. Ya da robots.txt dosyası yardımıyla toplama makalelere erişimi kısıtlamaya çalışın.
 • Şeffaf olun ve hesap verebilirliğinizi yüksek tutun. Kullanıcılar, yazar biyografilerine, e-posta adreslerine, mail adreslerine, telefon numaralarına açıkça erişebilsin. Bu tür şeffaflığa sahip siteler kullanıcılar tarafından daha güvenli bulunur.
 • Kendinizi ya da amaçlarınızı kesinlikle doğru tanıtın. Google News’e dahil edilen sitelerin sahipleri, kimlikleri ile ya da amaçlarıyla alakalı bilgileri saptırmamalı. Yanlış beyanda bulunmamalı ve gizlememelidirler.
 • Reklamları kısıtlayın. Sayfanızdaki reklam ve diğer ücretli tanıtım malzemelerini abartmayın. Kesinlikle içeriğinizden fazla yer kaplamasın, kullanıcıyı rahatsız etmesin ve dikkat dağıtıcı, rahatsız edici olmasınlar.

Google Haberler’de en sık karşılaşılan yasak nedeni, davranış biçimleridir. Yine bu yönergeler dışında, yanıltıcı faaliyetler taşıyan siteler kaldırılabiliyor. Açık biçimde atfedilmiş ortak kullanılan içerik de sitenin içeriğinin fazlasını oluşturmadığı sürece kabul görmektedir.

Bahsettiğimiz yönergelere uymamak, makalelerinizin, haberlerinizin ya da bütün bir sitenizin Google Haberler’den kaldırılmasına yol açabilir.

Başka bir yayıncının Google Haberler’e dahil edilme yönergelerini ihlal ettiğini düşünüyorsanız mutlaka spam raporu iletin. Alınan her raporla alakalı manuel işlem yapılamayacak olsa da raporların önceliği, kullanıcılar üzerindeki etkisine göre belirlenir. Bazı durumlarda bu spam raporları doğrultusunda belirlenmiş olan spam içerikli site, Google Haberler üzerinden tamamen kaldırılabilir.

En İyi Yöntemler

 • Haber oluşturun. Google Haberler kesinlikle bir pazarlama hizmeti değildir. Önceliği bir ürünü, kurumu, kuruluşu tanıtmak olan, bu niyetle hazırlanmış, doğrudan para kazanma bağlantıları olan makaleleri kesinlikle paylaşmayın. Eğer siteniz haber içeriği ile birlikte, özellikle ücretli reklamlar ya da tanıtım amaçlı içerik türleri barındırmaktaysa haber harici içerik türlerini ayrı tutun. Dahil edilmek üzere sadece haber alt alanlarınızı göndermenizi tavsiye ediyoruz. Aksi taktirde bütün siteniz Google Haberler’den kaldırılabilir.
 • Siteniz kesinlikle kullanıcı dostu olsun. Siteniz çabuk yüklensin. Mobil uyumlu olsun. URL yönlendirmelerini nadiren kullanın. Kullanıcıları kandırmaya yönelik içerikler kullanmaktan mutlaka kaçının.

Google Haberler Konusunda Teknik Yönergeler

Google Haberler, haber sitelerini otomatik olarak tarayabilmek için bir bilgisayar algoritması kullanır. Sistemimizin makale içeren web saydfalarını belirlemesine yardımcı olmak amacıyla sitenizin aşağıdaki teknik yönergelere özellikle uygun olması gerekmektedir.

 • Makale URL’leri: Makale URL’leriniz kalıcı ve benzersiz olsun.
 • Makale bağlantıları: Google haber sitenizi tararken en azından birkaç kelime barındıran bağlantı metnine sahip HTML bağlantılarını bulmaya çalışır. JavaScript’i, grafik bağğlantılarını ya da çerçevelerin içerisindeki bağlantıları tamammız mümkün olmamaktadır.
 • Makale biçimi: Google, HTML ya da PDF dışındaki dosya biöçimlerin tarayamamaktadır.
 • txt veya meta etiketleri: İçeriğinizin Google Haberlere dahil edilebilmesiGooglebot ve Googlebot-News’in sitenizi tarayabilmesine ve dizine ekleyebilmesine bağlıdır.
 • Multimedya içeriği: Şu an için multimedya ya da ses dosyası içeriği dahil edilmemektedir. Fakat bazen bu tür içeriklere sahip sayfalarda yer alan ek metinler taranabiliyor. Bazı Youtube videoları dahil edilebiliyor.
 • Site haritası: Zorunlu değildir. Fakat Google tarafından siteniz incelendikten ve onaylandıktan sonra bir Search Console hesabı üzerinden site haritasını Google Haberlere göndermeniz faydalı olur.

Google News’e Başvuru Yapma

Haber siteniz Google Haberler dizinine ilişkin teknik ve genel yönergelerle birlikte web yöneticisi yönergelerine de uygundur. Bu da Google Haberler Yayıncı Merkezi’nden dahil olmak için başvuru yapmaya hazır olduğunuz anlamına gelir.

Dahil edilmek için başvuru yapmak amacıyla aşağıdaki adımları uygulayın:

 • Google Haberler Yayıncı Merkezi bölümüne gidin.
 • Search Console’de haber sitenizin sahibinin siz olduğunuzu doğrulayın.
 • Google Haberler’e Eklenme İsteğinde Bulun kısmını tıklayın.
 • Haber bölümü URL’leri ve etiketler de dahil sitenizin bilgilerini girerek Gönder kısmına tıklayın.
 • 1-3 hafta içerisinde tekrar sitenizin dahil edilip edilmediğinin kontrolünü yapın.

Dahil edilmek istediğinizi gönderdikten sonra karşınıza Eklenme İsteği Gönderildi yazısı çıkar. Önümüzdeki 1-3 hafta içerisinde siteniz Google Haberler ekibince incelenir. Site sahipleri dahil edilme isteklerinin durumuna ait güncelleme olup olmadığını görmek için Yayıncı Merkezi’ne bakabilir.

Siteniz kabul edildiği takdirde Haberler’in altında Kabul Edildi ifadesi karşınıza çıkar. Reddedildiği taktirde İnceleme Tamamlandı: Site Reddedildi ifadesi karşınıza çıkar.

Google News başvurularında siteniz için özel geri bildirim sunumu yapılmaz. Yönergelerle ilgili olarak kişilere özel yanıtla verilmesi söz konusu değildir. Sadece sonuçlar olumlu ya da olumsuz olarak site sahiplerine bildirilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.