Google News Kayıt, Google News Başvuru linki

Google News Kayıt, Haber sektöründe iseniz sitenize kalite kazandırmak için kesinlikle kaydolmanız gereken platformdur. Google News başvuru için öncelikle sitenizin hazır olmasına dikkat etmelisiniz. En önemli olan gereksinim ise özgün kaliteli içerik, eski sistemde news kayıt sürecinde News editörlerin aradığı özellik ise özgünlük ve kaliteli içerikti. Yeni Google News kaydı incelemesinde özgünlük birinci etken değil fakat gelecekte hit almanız ve site otoritenizin yükselmesi için özgün kaliteli içerikleri tavsiye ediyoruz.

Google News Kaydı İçin Gerekenler

Sitenizin künye, iletişim ve gizlilik sayfalarını oluşturduğunuzdan emin olun. İletişimde açık adres ve telefon numarası gibi bilgilere yer verin, Künye sayfanızda adres, telefon, özellikle editör ve yazarlarınızın telefon numarası ve mail adreslerini eksiksiz yazmaya dikkat edin. WordPress Tema kullanıyorsanız RSS görselleri için Featured Image in RSS Feed eklentisini kurmayı kesinlikle unutmayın. Te Bilişim, Gazisoft veya CM Bilişim gibi yazılımlar kullanıyorsanız RSS news için uyumlu olacaktır bir işlem yapmanıza gerek yok.

Google News Kaydı Nasıl Yapılır Resimli Anlatım

Google News Nasıl Kayıt Olunur, Google News Kaydı Nasıl Yapılır?

Google news kaydı için giriş linkine tıklayın:  https://publishercenter.google.com/publications

News kayıt formuna giriş yaptığınızda ilk yapmanız gereken okla gösterdiğimiz Organization settings bağlantısına tıklamanız olacak.

Daha sonra görselde okla gösterdiğimiz gibi New organization sekmesine tıklıyorsunuz.

Karşınıza çıkan forma site isminiz ne ise onu gireceksiniz. Örnek: Ajans Gündem

Karşınıza Add publication bağlantısı çıkacak ona tıklıyoruz.

Karşınıza New publication bağlantısı gelecek, buraya Site ismi örnek: Ajans Gündem veya direk linkiniz neyse onu yazabilirsiniz Örnek: Siteismi.com yazabilirsiniz. (Google News haber kaynağında gözükecek isim budur.

Description: Bu kısma siteniz hakkında bir açıklama yazın ortalama 50-100 kelime uzunluğunda olmalı.

Category: Bu kısma sitenizin kategorisini yazın haber sitesi ise News & Politics seçebilirsiniz.

Primary language: Dil seçimi yapıyoruz.

Website property URL: Bu kısma domainimizi eksiksiz yazıyoruz, Http:// veya Https:// olacak şekilde.

Sitenizi Webmaster Search Console‘da doğrulamanız gerekir. Sağdaki Unverified kısmı Verified yani doğrulanmış site olmalı.

Location: Sitenizi doğrulayıp sağ üst kısımdan formu SAVE yani kaydettikten sonra Location formu görseldeki gibi aktif olacak. Ülkeyi Türkiye olarak belirledikten sonra alt kısımda çıkan kutucuğu işaretlemelisiniz.

Contacts: Mail adresinizi yazıyorsunuz ve adresinize gelen maili onaylayıp verified yani doğrulanmış mail olarak güncelliyorsunuz.

Bu alanıda hallettikten sonra NEXT diyip Content yani site haritası kısmına geçiyoruz.

Sections: New Sections diyerek görseldeki formu açıyoruz.

Section title (required): Yazan alana Haberler, Ana Sayfa veya Gündem gibi isimler kullanarak başlık oluşturabilirsiniz.

RSS or Atom feed URL (required): Siteniz WordPress ise bu alana siteismi.com/feed Yazılım ise RSS haritanızın linkini ekliyorsunuz.

View access: Bu kısımda Anyone seçeneğini işaretliyorsunuz. Daha sonra ADD diyerek formu kaydedip sayfanın sağ üst köşesinden SAVE diyerek Images sayfasına geçiyoruz.

Square logo: Kare olarak logonuzu editliyorsunuz. Ölçüleriniz en az 512 x 512 px boyutunda olmalı Add Square logo seçeneğine tıklayarak kare logomuzu yüklüyoruz.

Wide logo (recommended): Bu kısımdaki logomuzun ölçüleri minimum 200 px – 20 px şeklinde olmalıdır.

Logoları ekledikten sonra SAVE diyip eklediklerimizi kaydediyoruz.

Review & Publish: En son kısma geldik, Üst görseldeki formu eksiksiz doldurun ve alt kısımda kutucuğu işaretleyin ve Submit seçeneğine tıklayıp kaydedin.  incele ve yayınla kısmı burası, tüm düzenlemelerin ardından eğer eksik bıraktığınız bir kısım olursa burada uyarı verecek, yapamadığınız veya eksik bıraktığınız bir kısım olursa Review yani incele uyarısı alacaksınız. Eksik bıraktığınız bir kısım olursa zaten formu onaya sunmanıza izin verilmeyecektir.

Görsellerdeki tüm maddeleri yerine getirdiğinizde son kısımda Publish bağlantısına tıklayarak incelenmek üzere formu yayınlayacaksınız. Sonuçlar 4 – 30 gün arasında açıklanıyor, onay aldığınız taktirde siteniz LIVE yani canlı olarak gözükecektir. Olumsuz bir durumda yani reddedildiğinizde Rejected açıklamasını göreceksiniz. Size neden reddedildiğiniz hakkında bir mail yollayacaklar, eğer böyle bir sonuç alırsanız mailde yazılanları dikkatlice uygulayın ve formu yeniden gönderin.

Bize sormak istediğiniz bir soru veya yapamadığınız bir kısım olursa yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

 

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.