Google News Kaydı Sorgulama

Google News Kaydı Sorgulama yapmak için Google haberler dizinini deneyebilir veya kendi arama motorunu kullanabilirsiniz. Öncelikle bilmeniz gerekir ki sitenizin Google News Kaydı olabilmesi için daha önce başvuru yapmış ve onaylanmış olması gerekmektedir.

Google News Kayıt Sorgulama Nasıl Yapılır?

Rakiplerinizin veya yeni bir site satın almak üzereyken sorgulama yapmak istiyorsanız size göstereceğimiz adımları takip etmelisiniz. Kesin bir sonuç için iki yol bulunmakta, bunlardan birincisi:

Google.com‘a giriş yaparak arama motoruna news kaydı olup olmadığını merak ettiğiniz sitenizin ismini yazarak  haberler sekmesine tıklamalısınız. Yazdığınız sitenin haberleri listeleniyorsa ve güncelse Google News Kaydı var demek anlamına gelir. (2020 yılı sonrası gelen güncelleme ile yeni Google News Kayıtlı siteler google haberler sekmesinde başında ”site:” yazmadan gözükmez)

İkinci bir yol ise news.google.com a giriş yaparak haber kaynağına site adınızı yazmak olacaktır. Arama yapmış olduğunuz siteye ait içerikleri liste halinde görüyorsanız Google News Kaydı mevcut demektir. 2019 yılının hemen sonlarında gelen güncelleme ile Google News’e yeni kayıt olan siteler eskisi gibi haber kaynağında listelenmiyor. Bu yüzden bir çok kişi aynı soruları soruyor bu sorular arasında en çok şunlar yer alıyor;

Google news onaylandı fakat içeriklerim yok,

Google news onayı aldık ama içerikler görünmüyor,

Sitemiz google haberler onayı aldı fakat aramalarda çıkmıyor,

Google gews kaydımızı onayladı ama haberlerimizi listelenmiyor,

Google News en çok okunan haberler sekmesinde neden sitem çıkmıyor,

Gibi birçok soru webmaster, google forumlarında sorulmaya ve araştırılmaya devam ediyor.

Google News ve Google Gazetecilik

Peki nedir bu yeni sistem ve Google News yani Google Gazetecilik?

2019 yılının sonlarında gelen yeni güncelleme ile Google News ve Google Gazetecilik birleşti diyebiliriz. Eski sisteme göre değişen ne oldu derseniz artık haberler sekmesinde siteismi.com şeklinde yapılan aramalar pasif hale getirildi, bu yüzden yeni sistemde kayıt olan siteler bu alanda listelenmiyor. Sadece eski news kayıtlı sitelerin bu alanda listelendiğini görüyoruz.

Yeni Google News Kaydının Avantajları

Yeni sistemde kayıt olan sitelerin avantajları nedir diye sormak isterseniz eğer sizi en çok etkileyen geç index alma problemi ortadan kalkıyor yanıtını vermek isteriz. Peki yeni Google News Kaydı alan sitelerin eski Google News kayıtlı siteler gibi ”Haberler” dizininde veya ”En Çok Okunan Haberler” sekmesinde gözüküp gözükmeyeceğini sorarsanız şuan için bir cevap veremeyeceğiz.

Geçtiğimiz süreç boyunca Google News kaydı alan bir çok kullanıcı bunu spam haber yaparak sadece hit odaklı çalıştığı için news platformu yüksek derecede suistimal edildi ve şikayet aldı. Google News ekibi ise bunun önüne geçmek için böyle bir karar aldığını açıkladı. Google yayınladığı makaleler ve yaptığı açıklamalarda yeni sistemde  Google News kaydı alan sitelerin ”Haberler” veya ”En Çok Okunan Haberler” sekmesinde çıkmasının veya listelenmesinin sözünü hiç bir siteye vermiyor, Kaliteli içerikler ekleyen ve kullanıcı odaklı oluşturulan özgün makaleleri ön planda tutacaklarını ekliyor.

 

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.