Google My Business Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google My Business Nedir, Nasıl Kullanılır?

Google My Business (Google Benim İşletmem), küçük çaplı işletmeler için büyük değere sahip olan bir sistemdir. Küçük ölçekli işletmelerin SEM ve SEO açısından ihtiyaç duyduğu desteğe,sağladığı avantaj ve artılar ile çok daha düşük maliyetlerle çözüme kavuşturmaktadır. Düşük bütçe ile maksimum fayda sağlamanın zor olduğu günümüz şartlarında büyük bir artı ile işleyişi sürdürebilmektedir. Küçük çaplı işletmelerin gereksinim duyduğu bu hizmetleriekstra bir ücret ödemeden çok düşük fiyatlar ile yüksek standartlı şekilde elde edebilirsiniz.

Google tarafından sunulan bu hizmetler bütününde işletmenizin daha geniş kitlelere tanıtılması konusunda Google My Business destek olmaktadır. Ayrıca alacağınız hizmetler ücretsizdir. Ücretsiz bir şekilde sizlere sunulan bu hizmetler ile sizlerde çalışmalarınızı başarıya kavuşturabilirsiniz. Doğru bir destek sizi her zaman daha iyi yerlere getirecektir.

Google My Business (Google Benim İşletmem) Nedir?

Google My Business, günümüzde gelişen teknoloji ile beraber işletmelerin dijital ortamda kolay bir şekilde bulunmasını sağlayan bir Google servis hizmetidir. Fiziki olarak mevcut olan bir işletmenin, arama motoru verilerinde haritalar dâhil olmak üzere dijital varlığını yönetmesini sağlamaktadır. Bu sistem üzerinde gerekli olan verilerin işlenmesi ile beraber, işletmeye ait bilgilerin potansiyel müşteri kitlesine ulaştırılması sağlanmaktadır.

Google My Business, fiziki olarak mevcut olan ancak dijital ortamda yer almayan, sitesi bulunmayan işletmelerin internet üzerindeki arama sonuçlarında listelenmesine imkân tanır. Ücretsiz bir hizmet sunması yanında, oldukça kolay bir kullanım arayüzüne sahiptir. Bölgesel çapta hizmet veren küçük yerel işletmelerin potansiyel müşteriye ulaşmasında mutlaka destek alması gereken bir sistemdir. Sunmuş olduğu veri ve analizler ile potansiyel müşteri kitlesinin sizlere nasıl bir yol üzerinden erişim sağladığını değerlendirmektedir. Yerel SEO hizmeti açısından başarılı bir sürecin işletilmesi için oluşturulacak olan hesabın mutlaka optimize edilmesi gerekmektedir.

Google My Business Kullanımı

Google My Business uygulaması oldukça kolay bir kullanım arayüzü sunan değerli bir sistemdir. Ancak ilk kayıt sürecinden, ileride yapılması gerekli update işlemlerine kadar her aşamasında oldukça dikkatli davranılması gerekmektedir. İşletmenizi eklerken tüm bilgilerin doğru, eksiksiz ve kontrollerini yaparak sisteme girilmesi potansiyel müşteri memnuniyetinde büyük bir artı sağlayacaktır. Ayrıca yanlış bilgi ve veri girilmesi Google My Business sisteminin sunacağı fırsatlardan yararlanma imkânınızı da elinizden alacaktır.

Google benim İşletmem hizmetine sizlerde işletmenizi eklemek istiyorsanız öncelikle bir hesap oluşturmanız gerekecektir. Bunun için ilk olarak gereksinim duyulacak olan araç gmail hesabı olacaktır. Google tarafından sunulan tüm hizmetlere erişim sürecinde bu maile şartı vardır. Google My Business sisteminde oturum açmak için https://www.google.com.tr/intl/tr/business/ adresinden araca erişim sağlayabilirsiniz.

  • Google benim İşletmem aracına yukarıdaki link üzerinden giriş yaptıktan sonra ilk adımda işletmenizin adını doğru bir şekilde girin.

  • İkinci adımda girmiş olduğunuz işletme adından sonra karşınıza adres bilgilerinin girileceği alan gelecektir. Bu alanda işletmenizin tam olarak açık adresini girmelisiniz. Unutulmamalıdır ki adres bilgileriniz hayati öneme sahiptir. Yanlış bir adres girilmesi, internet üzerinden işletmenizi bulmuş olan potansiyel müşterinin size erişimini engelleyecektir.

  • Üçüncü adımda ise işletmenizde ne tür hizmetler verdiğiniz konusunda alan eklemeleri yapmalısınız. Eğer kurye ve kargo anlaşmanız olup, ürünleri müşterilere bu şekilde ulaştırabilme imkânınız var ise bu bilgilerinde girilmesi büyük avantajlar sunacaktır. Ayrıca bu hizmet sayesinde işletme konumunuz merkez nokta olarak alınacak ve ne kadar genişlikte bir alana hizmet ulaştırabileceğiniz, hangi bölgelere ulaşım imkânınız olduğu gibi geniş bir içerik müşterilere ulaştırılacaktır. Sistem tarafından potansiyel müşterilere öneri olarak da sizler sunulacaksınız.

  • Dördüncü adında iletişim bilgileri yer almaktadır. Bu iletişim bilgilerinin de doğru ve eksiksiz bir şekilde girilmesi gerekmektedir. Çünkü yanlış bir bilgi girilmesi müşterilerinizin sizlere ulaşmasında büyük bir engel teşkil edecek, hatta tamamen ulaşmasını engelleyecektir. Bu alanda yapacağınız bir diğer ayarlama ise kullanıcı olarak iletişim bilgilerinizin görünüp görünmemesine karar verme hakkınızın bulunmasıdır. İsterseniz iletişim bilgilerinizi göstermeyebilirsiniz. Ancak bu müşteri kayıplarına yol açabilir.

 • Son adım ise işletmenizin Google benim İşletmem sistemine eklenmesi için gerekli olan doğrulanması aşamasıdır. Doğrulama işlemi sonrasında fotoğraf, video gibi görsel destek içerikleri de ekleyebilir, analiz sonuçlarına erişim sağlayabilir, Google Haritalar uygulamasında faal olarak görünürlük kazanabilirsiniz. Fotoğraf ve diğer görsel içeriklerin bulunması daha fazla görünürlük ve daha geniş müşteri kitlesine erişim imkânını da beraberinde getirecektir. Bu nedenle işletmenizin fotoğraflarını mutlaka ekleyin.


Google My Business Faydaları

Yukarıda yer alan açıklamalarda birkaç faydasından bahsetmiş olsak da, Google benim İşletmem sizlere çok daha fazla fayda sunmaktadır. Bu faydalar arasında;

 1. Doğrulanmış olan bir Google benim İşletmem üyesi haline geldiğinizde Google Haritalar üzerinde işletmenizi ekleme hakkınız doğacak, daha fazla potansiyel müşteriye erişim imkânı elde edeceksiniz.
 2. Şirket adınız arama motorunda arandığında ya da arama sonuçlarında sizin işletmeniz ile uyumlu olan etiketler eşleştirildiğinde sağ bölümde kutucuk içerisinde görünme imkânınız olacaktır. Sağ bölümde yer alan kutucuk içerisinde genelde öne çıkan işletmeler yer almaktadır.
 3. İşletmeniz için dijital ortamda yapılacak değerlendirme, yıldız puanlaması ve olumlu yorumlar sizlerin rakip işletmelerden daha öne çekilmenizi sağlayacaktır.
 4. Arama motoru veri sonuçlarında daha görünür olmak için yapılacak olan hamleler ve stratejiler için Google benim İşletmem analizleri büyük avantajlar sağlayacaktır.

Google My Business Yorum Yönetimi

Google My Business yorum bölümü işletmenizden hizmet almış olan kullanıcı ve müşterilerin işletmeniz hakkında yapmış olduğu iyi veya kötü yorumların yer aldığı bölümdür. Kaliteli ve müşteri memnuniyet odaklı bir hizmet verilmesi sonucunda bu alanda olumlu ve değerli yorumlar görülecektir. Bu yorumlar sonraki süreçte sizleri tercih edecek olan müşteri kitlesini etkileyecek olan alanların başında gelmektedir. Sizler yorumları görebilir, bu yorumlara yanıt verebilirsiniz. Ancak yorum silme imkânınız bulunmamaktadır. Hizmet kaliteniz yüksek, ancak sizi bilinçli olarak kötü yorumlama hedefi güden kullanıcılar ile karşı karşıya kalırsanız yorum hakkında geri bildirim vererek değerlendirmeye alınmasını sağlayabilirsiniz.

Harita Sonuçları ’nda İnternet Sitesi Ekleme

Harita sonuçlarında işletmenizin internet sitesinin görünmesini istiyorsanız öncelikli olarak Google My Business üyeliğinizin olması gerekmektedir. Gmail ile açacağınız bir üyelik sonrası 4 aşamalı bir süreç ile kısa sürede ekleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 • Google My Business üzerinden hesabınıza giriş yapın
 • İşletme bilgilerinizi düzenleyeceğiniz alana gelin
 • URL alanına size ait olan internet sitesinin URL bilgilerini ekleyin
 • Son olarak da ‘’Uygula’’ butonuna basarak, internet sitenizi harita sonuçlarında görünür hale getirebilirsiniz.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.