Google Görsel Arama

Google Görsel Arama

Google, bugün tüm dünyada ve ülkemizde en çok kullanıcısı olan arama motoru. Sürekli kendini geliştiren ve pek çok ek hizmetle fark yaratan Google üzerinden daha çok metin araması yapılsa da aramalarınızı sadece görsel olarak da gerçekleştirebilirsiniz. Google arama kutsuna herhangi bir kelime yazdıktan sonra en üstte bir sıra yer alır. Burada hiçbir şey yapılmadığında “Tümü” seçilidir. Bunun yerine “Görsel” seçeneğini tercih ederseniz karşınıza sadece ilgili kelimenin görselleri sıralanır.

Google görsel arama, son derece popüler bir sistemdir. Bu yüzden Google mühendisleri, görsel aramaya ağırlık vermekte, bunun için özel uygulamalar da geliştirmektedirler. Bu sayede görsel aramayı çok daha işlevsel çok daha kolay hale getirmektedirler.

İnternet kullanıcıları gün geçtikçe alışkanlıklarında değişiklikler yapıyor. Aramalarında okumak yerine görseller üzerinden anlam çıkamaya ağırlık veriyorlar. Bu yüzden de görsel arama konusunda çok titiz çalışmalar yapılıyor. Bunların başında da tersinden görsel arama sistemi geliyor.

Tersinden Google Görsel Arama

Tersinden Google görsel arama, Google kullanıcılarının ellerindeki bir görseli Google arama motoru üzerinde aramalarıdır. Bu sayede o görsel, web sitelerinde aranır ve var olanlar sıralanır.

Tersinden Google görsel arama yapıldığında sonuçlar şu şekilde gösterilir:

 • Yüklenen görsel benzeri görseller,
 • Yüklenen görsele benzer görsellerin yer aldığı web siteleri,
 • Yüklenen görselin diğer boyutlarıyla ilgili görseller.

Tersinden Google görsel araması yapabilmek için mevcut görselin arama motoruna yüklenmesi gerekiyor. Google, bir hafta süreyle bu görseli muhafaza eder. Nedeni, yeniden bu görsel ile arama yapma ihtimalidir. Sonrasında ise görseller silinir ve kayıt altında tutulmaz.

Tersinden Google Görsel Arama Nasıl Yapılır?

Google üzerinden tersine görsel araması yapabilmek için şu adımları takip edebilirsiniz:

 1. İlk olarak Google sayfasını açmalısınız.
 2. Ardından arama kutusunun üstündeki listeden “Görseller” alanını tıklamalısınız.
 3. Arama kutusunun sağ tarafında bulunan kamera işaretine tıklamalısınız. Üzerine gelince görselle ara seçeneği belirtilmektedir.
 4. Sıra bilgisayarınızda yer alan bir görseli seçmeye geldi. Dilediğiniz görseli seçmelisiniz.
 5. Arama butonuna tıklayarak sonuçları görmelisiniz.

Mobilde Google Görsel Arama

Google görsel araması bilgisayar üzerinden yapıldığı gibi mobil cihazlardan da yapılıyor. Bunun için atılması gereken adımlar biraz daha farklı.

Mobil cihazlarınızdan görsel araması yapmak ya da mevcut bir görselin nerelerde olduğunu öğrenmek için yapmanız gereken şunlardır:

 • Öncelikle bir Google Chrome sayfası açmalısınız.
 • Ardından aratmak istediğiniz kayıtlı bir görsel üzerinde parmağınızı basılı tutmalısınız.
 • Karşınıza bir menü çıkar ve burada bu resmi Google üzerinde ara seçeneğini tercih etmeniz gerekmektedir.
 • Karşınıza ilgili sonuçlar sıralanacaktır.

Google, ilk aramayı aynı boyutlarda yapar. Sonuçlar içerisinde farklı boyutlardaki benzer görsellerin çıkmasını da isterseniz sağ tarafta yer alan “Diğer Boyutlar” seçeneğini seçmelisiniz.

Bunlar dışında da görsel arama imkânı vardır. Mesela ctrlq.org kullanılarak görsel arama gerçekleştirilebilir. Ctrlq.org/Google/images adresi üzerinden görsel yükle butonu yer alıyor. Bu butona tıkladığınızda cihazınızdaki kayıtlı görseller çıkar. Herhangi bir görseli seçip eşleşmeleri göster seçeneğini tercih edersiniz. Ardından farklı boyutlar dahil ilgili görseller sıralanacaktır.

Eğer mobil cihazlar kullanıyorsanız Google’ın tamamen görsel arama için geliştirmiş olduğu bir uygulama var. Google Lens adlı uygulamayı mağazalardan cihazınıza indirebilirsiniz. Uygulamaya girdiğinizde doğrudan fotoğraf çeker gibi kamera açılır. Buradan aratmak istediğiniz görselin resmini çektiğinizde benzer görseller, sayfalarıyla birlikte karşınıza sıralanır.

Cihazınızda kayıtlı bir görseli aratmak isterseniz de sağ üstte fotoğraf simgesi bulunuyor. Ona tıkladığınızda kayıtlı resimler çıkar. Birisini seçtiğinizde arama yapılarak ilgili sonuçlar gösterilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.