Ege'de yatla uyuşturucu sevkiyatına "Sahil Güvenlik" darbesi: 84 kilo uyuşturucu ele geçirildi

Muğla’nın Bodrum ilçesi açıklarında Vanuatu bayraklı bir ticari gemi ile ABD bayraklı bir motor yata uyuşturucu baskını düzenlendi. Gemi, yat ve denizde yapılan aramada 84 kilo uyuşturucu ele geçirildi.

26 Temmuz’da Bodrum Güllük Limanı’na seyir halinde olan Vanuatu bayraklı 92 metre boyundaki “OCEAN BLUE” isimli ticari gemide uyuşturucu madde bulunduğuna dair ihbar alındı.

Bunun üzerine Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri harekete geçti. 

Motor yat ekiplerin uyarılarına rağmen durmadı

Operasyonda “OCEAN BLUE” isimli ticari geminin takibi sırasında Güllük Körfezi açıklarında ABD bayraklı “BELGOR isimli motor yatın ticari gemiye yanaşıp ayrıldığı tespit edildi. “OCEAN BLUE” gemisi ekipler tarafından durduruldu. Ancak BELGOR isimli motor yat yapılan tüm sesli ve görüntülü ikazlara rağmen durmayarak kaçtı.

4 sahil güvenlik botu, 1 sahil güvenlik dalış timi, 1 sahil güvenlik uçağı ve Emniyet Genel Müdürlüğü’ne ait 1 helikopter yatı abluka altına aldı. İçişleri Bakanlığı yatın önleme manevraları ile "zor kullanılarak" durdurulduğunu açıkladı.

Motor yattaki 4 şüpheli gözaltına alındı.

84 kilo uyuşturucu ele geçirildi

Bodrum Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan arama kararı doğrultusunda Emniyet Genel Müdürlüğü ve Sahil Güvenlik ekipleri yatta, ticari gemide ve denizde arama yaptı.

28 Temmuz’da denize atıldığı tespit edilen yaklaşık 60 kg uyuşturucu bulundu. Kıyıda ise yaklaşık 21 kilogram daha uyuşturucu bulundu. Ticari gemide ise yaklaşık 3 kilogram daha uyuşuturucu ele geçirildi. 

Gemide, motor yatta, denizde ve kıyı şeridinde arama sürüyor. 

Benzer Gönderiler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.