Denemeniz Gereken 3 Görsel Arama Motoru

Denemeniz Gereken 3 Görsel Arama Motoru

Görsel arama motorları, teknolojinin imkanlarınınilerlemesiylebirlikte çok daha fazla işlevsellik kazandı. İnsanlar hayallerini daha fazla zorlamaya başladılar ve teknolojinin buna izin verdiğini gördükçe daha ileriyi aramaya yöneldiler. Artık aradığınız herhangi bir resmi küçük birkaç ayar yaparak kolayca bulabiliyorsunuz. Elinizdeki düşük kalitedeki bir görseli aratarak daha kaliteli haline kolayca erişebiliyorsunuz.

Görsel arama ayrıcalıkları bunlarla da sınırlı değil. Bir görüntünün kaynağının neresi olduğunu bulmak isterseniz geriye doğru görsel araması yaparak görüntünün internette var olan en eski haline de erişebiliyorsunuz. Bu yazımızda sizler için en iyi 3 görsel arama motorunu derledik ve detaylarına yer verdik.

En Gelişmiş 3 Görsel Arama Motoru

Belirlemiş olduğumuz görsel arama motorlarının her birinin özellikleri ve temel algoritmaları farklı olabiliyor. Fakat sizi götürecekleri yer ve işleyiş amaçları ortak.

Google Görseller

Google, tüm dünyada ve ülkemizde en çok kullanılan, en fazla tercih edilen arama motoru. Google, bu başarısını ve unvanını görsel arama alanında da devam ettiriyor. Temel aramalar dışında aradığınız görselle alakalı filtrelemeler yapabiliyorsunuz. Aramalarınızı istediğiniz kadar daraltabiliyorsunuz.

Google görsel aramalarını bilgisayarınızdan ve mobil cihazlarınızdan klasik arama ekranından yapabileceğiniz gibi benzersiz bir mobil uygulamasını da kullanabilirsiniz. Google Lens adı verilen uygulama, mağazalardan indirilerek kullanılabiliyor ve gördüğünüz herhangi bir şeyin resmini çekip Google’da aratabiliyorsunuz. Ya da cihazınızda kayıtlı olan görsellerden birisini seçerek görsel araması yapabiliyorsunuz. Yemek, alışveriş, metin ya da çeviri olarak de görselleri alabiliyorsunuz.

TinEye

TinEye arama motoru, ters arama yöntemini kullanıyor ve aradığınız görselin kaynağını bulabilmenize imkân veriyor. Bilgisayarınızdan ya da link üzerinden görsel yükleyebiliyor, arama motoru üzerinde arama yapabiliyorsunuz. Daha pratik hale getirmek için Google Chrome eklentisi de bulunuyor. İsterseniz bunu da kullanabiliyorsunuz.

TinEye Chrome Eklentisi;

Pinterest

Pinterest, çoğu kişi tarafından bir sosyal medya platformu olarak biliniyor. Fakat aynı zamanda bir görsel arama motoru olarak da çalışıyor. Kullanıcıların uzun zamandır oluşturdukları pinler sayesinde Pinterest çok geniş bir veri tabanı oluşturmuş durumda. Bu yüzden de görsel araması yaptığınızda son derece başarılı ve geniş bir sonuç listesi çıkarıyor.

Pinterest indir – Android

Pinterest indir – iOS

Bilgisayardan kullanabileceğinizPinterest’i mobil uygulama mağazalarından uygulama olarak da indirebiliyorsunuz. Bu sayede daha pratik şekilde kullanabiliyorsunuz. Peki Pinterest’te görsel nasıl aranır?

  • Pinterest hesabınıza giriş yapın,
  • Arama çubuğuna aramak istediğiniz görselle alakalı bir kelime yazın. Ardından da aratın.
  • Çıkan görsellerden herhangi birisine tıklayarak sol altta bulunan simgeye tıklamanız yeterlidir.

Pinterest, alakalı pinler gösterme konusunda son derece başarılı. Beğendiğiniz ya da arattığınız görselle alakalı başka görseller de arama motorunda bulunuyor. Dilerseniz pinleri kaydedebiliyor, klasörler oluşturabiliyorsunuz. Herhangi bir tasarım, çizim gibi tercihlerinizde geniş bir arşiv oluşturabiliyorsunuz. Arama motoru beğendiklerinizle alakalı yeni pinler eklendiğinde size bilgilendirmede bulunuyor.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.