Ahrefs Nedir? Ahrefs ile Site Analizi Nasıl Yapılır?

Ahrefs Nedir? Ahrefs ile Site Analizi Nasıl Yapılır?

Günümüz koşullarında artık popülarite sosyal mecralar ve internet üzerine doğru hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Dijital olarak yapılan çoğu işlem oldukça hızlı ve kazançlı bir yapı haline dönüşmüştür. Ahrefs sistemi de dijital sistem üzerinde gerçekleştirilen dijital pazarlama konusunda SEO desteğinden PPC desteğine kadar web sitenizin ve rakip sistemlerin performans takiplerini analiz etmenize yardımcı olan araçlardan bir tanesidir.

Özellikle Backlink tarafında sunmuş olduğu değerli veriler ile rakip site ve sistemlerin Backlink analizleri konusunda oldukça değerli ve gerçekçi verileri ortaya koymaktadır. Bu veriler sayesinde diğer rakiplerinize karşı üstünlük sağlama yönünde avantajlar elde edebilmektesiniz. Ahrefs sistemi günlük olarak 7 milyona yakın dijital pazarlama ve siteyi tarayabilme kapasitesine sahiptir.

Dijital pazarlama alanında çalışan birçok kişi yapmış olduğu çalışmalarda bu ve benzeri araç-uygulamaları kullanmaktadır. Sektöre dâhil olan yeni kişi ve kurumlarda gerekli olan deneyimi kazanana kadar bu gibi sistemlerden destek almaktadırlar. Sizlerde eğer bu gibi sistemlere dâhil olmayı düşünüyorsanız bu uygulama sizlerin de yanınızda büyük bir destekçiniz olacaktır.

Ahrefs Hakkında | Ahrefs’i Neden Çalışmalarımızda Kullanmalıyız?

Ahrefs, Search Metrics, Semrush ve Moz gibi günümüzde yoğun bir şekilde kullanılan bilindik ve geniş ölçekli özellikleri bulunan ücretli bir SEO analiz uygulamasıdır. Aylık olarak sunulan Ahrefs paketleri içerisinden sizlere uygun olan paketi seçebilir, ihtiyacınız olan hizmeti talep edebilirsiniz.

Aylık olarak sunulan paketler içerisinde en düşük özelliklere sahip olan paket $99 fiyatlaması ile başlamaktadır. Bunun dışında deneyimleme imkânına kavuşmak için ise 7 günlük bir deneme sürecinde $7 ücret karşılığında deneme imkânına erişim sağlayabilirsiniz.

Ahrefs sistemi sağlamış olduğu değerli veriler dışında arama trendleri, yenilikçi sistem özellikleri ve daha birçok konuda üstünlükleri ile ön plana çıkmaktadır. Doğru bir sistem kullanımı ile sitenizin SEO düzenlemelerini önemli bir artı ile sizlere ulaştıracaktır. Rakip sistemlerin avantaj ve özelliklerini değerlendirerek sizlerin o sistemleri alt etmesi ve önüne geçmesi için gerekli olan stratejik taktikleri sizlere sunacaktır.

Ahrefs Bize Hangi İmkânları Sunuyor?

 • Backlink Araştırma verileri
 • SEO Denetim Raporu Oluşturma
 • Rakip Site Sahibi Analizleri
 • Sıralama Takip Verileri
 • Rakip Sitem Ads Reklam Değerlendirmeleri
 • Anahtar Kelime Araştırma Verileri
 • İçerik Verisi Toplama
 • Web Site Takipleri
 • Site İçi Sorun Tespitleri

gibi birçok farklı SEO sistem verilerinin toplanmasını sağlamaktadır.

Ahrefs Kullanarak Elde Edebileceğiniz Analizler;

 • Rakip sistemlerin Backlink analiz değerlerdirmelerini yapabilirsiniz
 • Rakip sistemlerin organik trafik analizlerini yapabilirsiniz
 • Sitenizde ve rakip sitelerdeki veri linklerinin analizlerine ulaşabilirsiniz
 • Daha önceden toplanmış olan Backlink verilerinin aktif olup olmadığını takip edebilirsiniz
 • Rakip sistemlerin Backlink çalışma kaynaklarına erişim sağlayabilirsiniz
 • Rakip site ve kendi sitenizin kaliteli içeriklerine kısa sürede ulaşabilirsiniz
 • İçerik üretimi esnasında odak noktası olacak anahtar kelimelere hızlıca erişim sağlayabilirsiniz
 • Sitenizin ve rakip sistemlerin linklerine gelen Do Follow ve No Follow değerlerini görebilirsiniz
 • Sitenizin ve rakip sitelerin SERP istatistiklerine erişim sağlayabilirsiniz
 • Rakip sistemlerin Ads kampanyalarını değerlendirebilir, stratejik adımlar atabilirsiniz
 • Siteniz ve rakip sitelerin karşılıklı anahtar kelime performans incelemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Ahrefs Dashboard

Ahrefs uygulamasının kullanımından bahsedilecek olursa; Dashboard kısmı tüm verilerinizi takip ettiğiniz ana sistem kısmıdır. Sistemi açtığınızda hızlı ve özet olarak teknik konular hakkında size değerli veriler sunacak bir sayfadır. Bu kontrol paneli sayfasından anahtar kelime listelemeleri, içerik uyarı ve bilgilendirmeleri, bağlantı reddetme ve onaylama işlemleri gibi verileri inceleyebilirsiniz.

İncelemek istediğinizi sitenin analizi için sitenin linkini sisteme ekleyerek hızlı bir şekilde sonuca erişim sağlayabilirsiniz. Dashboard alanında yer alan bildirim ayarları sayesinde kısa sürede takip etmek istediğiniz sitelerin bildirimlerini ayarlayabilirsiniz.

Ayrıca sitelerin listeleme sıralarını değiştirmek için sürükle bırak yöntemi ile kısa sürede yer değişimi yapabilirsiniz.

Ahrefs Site Explorer

Site Explorer sistemi bir web sitesinin veya siteye ait olan URL uzantısının organik trafik akışını, kaliteli içeriklerini, rakiplerine karşı durumlarını ve Backlink profillerinin derinlemesine incelemesini sağlar.

Overview

Overview alanı sistemin genel olarak görünümünü sizlere sunmaktadır. Ahrefs programı eklenmiş olan sitelere kendi özel yazılımı ile URL Rating (UR) ve Domain Rating (DR) değerleri sunmaktadır. Bu sistem verileri ile hızlı bir şekilde siteniz için gelen organik ziyaret verilerine, hangi anahtar kelimelerin listelendiğine ve Backlink analiz sonuçlarına şema şeklinde ulaşabilmenizi sağlamaktadır.

Overview alanında yer alan sekmeler içerisinde Organic Search alanında tıkladığınızda ise lokasyonunuzda yer alan en iyi 10 rakip sistemin listelenmesini sağlamaktadır.

Organic Search alanında scroll ettiğinizde ise ‘’En iyi 5 arama kelime verileriniz’’ ve ‘’En iyi 5 sayfanız’’ hızlı bir biçimde listelenmiş olacaktır.

Backlink Profile

İnternet sitenizin analizleri içerisinde yer alan tüm Backlink verileri bu alanda yer almaktadır. Ayrıca sitenize yeni gelen ve kırılmış olan Backlink adreslerini de bu sekmeden takip edebilirsiniz. Gelen link analizlerinde istediğiniz gibi filtreleme işlemi uygulayabilirsiniz. Bu alanda sadece Do Follow / No Follow gibi özel ayrım işlemleri de yapabilirsiniz.

Diğer özellikleri arasında platformlara göre ve dil farklılıklarına göre özel filtreleme işlemleri de yapabilirsiniz. Filtre işlemleri sırasında sadece blog alanı bağlantılarını filtrele gibi detaylı filtre işlemlerini dahi uygulayabilirsiniz. Backlink profil alanında yer alan ‘’New’’ seçeneği sizin siteniz için gelen son bir haftalık bağlantıları listeleyecektir. Bu liste içerisinde yer alan verilerde kırmızı renge sahip olanlar kaybedilenleri, yeşil renge sahip olanlar ise kazanılan Backlink verilerini göstermektedir. Veriler anlık bir şekilde canlı olarak ekranda görünür. ‘’Broken’’ alanında ise kırık bağlantılar listelenmektedir. ‘’Anchor’’ alanında hangi kelimelerden bağlantı elde ettiğiniz görünmektedir. ‘’Lost’’ alanında ise kaybetmiş olduğunuz linkler görünmektedir.

Referring Domains

Size ait olan site için gelmiş olan farklı IP sahibi trafiklerin görüntülendiği alandır. Bu listelenmiş olan linkler içerisinde ister DR sırasına göre isterseniz de organik trafiğe göre listeleme işlemi yapabilirsiniz. Bu sıralama sayesinde yüksek kaliteye ve düşük kaliteye sahip bağlantıları görebilirsiniz. Domainleri TLDS’e göre (.com, .org, .net) seçip filtre uygulama işlemi de yapabilirsiniz.

Internal Backlinks

Ahrefs uygulamasına son olarak eklenen özellikler içerisinde yer almaktadır. İç bağlantılarınızın analizini sağlamada görev alır. Rakip sitelerin iç linkleme sürecinde hangi sayfaların kaynağına önem verdiğini tespit etmede bizlere fayda sağlamaktadır. Kendi site adresleriniz için bu işlemi Search Console alanından yapmak daha verimli sonuçlar sağlamaktadır.

Bu iç bağlantı linkleri içerisinden gelen backlinklerin zararlı olanlarını reddetmek için ‘’Disavow Domains’’ seçeneğini işaretlemeniz o linkin reddedilmesini sağlayacaktır.

Link Intersect

Bu alan size ait siteler ve rakip siteler arasındaki Backlink verilerinizin karşılaştırılmasını sağlamaktadır. Bu sistem ile rakip sitelerin kazandığı ancak sizin hala kazanamadığınız backlinklerin hızlı ve kolay bir şekilde tespit edilmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu karşılaştırma işlemi 10 rakip site ile sınırlandırılmıştır. Bu alanda 10 farklı siteyi seçebilir, sonrasında ‘’Show link opprtunities’’ tuşuna basmanız işlemin gerçekleştirilmesinde yeterli olacaktır. Bu listeleme işlemi sonrası istediğiniz filtreyi uygulayarak niş veriler elde edebilirsiniz.

Organic Search

Organik arama verileri sonuçlarında listeye girebilen sitelerin sıralanmasında etkili olan anahtar kelimelerin belirlenmesinde yarımcı olan Ahrefs uygulaması bölümüdür. Ayrıca hangi sayfanın siteniz için en çok trafik sağladığını da bu bölümden hızlıca öğrenebilirsiniz. Sayfa dizininize düşen anahtar kelimeler çok kısa sürede listelenecektir.

Organic Keywords

Bu alan sayfanızda yer alan dizindeki tüm kelimeleri bulmanıza yardımcı olan bölümdür. Bu alanda kelimelerin zorluk derecesi (KD) ve aranma hacimleri bulunabilmektedir. Belirli filtreleme işlemleri ile sıralama aralığı belirlenmiş olan kelimelere erişim sağlayabilirsiniz. Volume kısmından aranma hacmine göre filtreleme işlemi yapabilirsiniz. Bu sayede rakip sayfaların hangi kelimeler ile trafik elde ettiğini çok kısa sürede öğrenebilirsiniz. Bu sayede bu kelimelerin kendi siteniz için bir getiri kazancı olup olmayacağını değerlendirebilirsiniz.

SERP Features bölmesi ise sizleri rakip sitelerden bir adım daha öne geçirecek olan bölümdür. Bu bölüm belirli bir URL üzerinde yer alan kelime ve kelime gruplarının filtrelenmesi işleminde sizlere kolaylıklar sunacaktır.

Ayrıca Ahrefs programı sizlere rakip sitelerin çıkmış olduğu reklam ağlarının kampanyaları hakkında da bilgiler vermektedir.

Organic Keywords sayesinde;

 • Sıralamalardaki listelemeleri
 • Aranma hacimlerini
 • Tıklama başı maliyetleri
 • URL adres tespit işlemleri
 • Aylık bazda trafik verileri
 • Toplam veri sonuçları
 • İçerik yüklenme tarih ve detay bilgilerine erişim sağlayabilirsiniz.

Organic Keywords alanında bulunan Movements bölümünde kelimelerin sağlamış olduğu günlük performans verilerine erişim sağlayabilirsiniz. Bu sayede kısa vadede trend olan kelime gruplarının tespiti yapmış olursunuz.

Top Pages

Bu alan sitenizin en değerli olan bölümüdür. Sitenize gelen trafik kaynaklarının nerelerden geldiğini ve hangi kelime grubunun bu sıralamada daha çok etkili olduğunun belirlendiği alandır. Bu veriler ışığında farklı filtreleme işlemleri sayesinde Backlink işlemleri ve rakip site analizlerinin yapılabilmesi de mevcuttur.

Top Subfolders – Top Subdomains

Ahrefs uygulaması içerisinde yer alan ve eklenen sitenin en yeni alt klasörlerinin ve en iyi alt alan adlarının listelenmesini sağlayan bölümdür. Bu alandan sadece bu klasör ve alt alan hakkında veri alınabilmektedir. Sitenize hangi alt alanın en çok getiri getirdiğini çok kısa sürede gözlemleyebilirsiniz.

Competing Domains & Pages

Competing Domains alanı sizin site içeriğiniz ile eşdeğer sitelerin belirlenmesini sağlayan alandır. Rakip olan sayfaların belirlenmesini sağlar. Rakip sayfalar hakkında analiz yapmak ve veri toplamak için büyük bir avantaj sunmaktadır. Hangi rakibiniz ile kaç adet ortak kelimenizin olduğu, kaç adet benzersiz kelimeye sahip olduğunuz gibi detaylı veri analizi yapmanıza yardımcı olan alandır.

Content Gap

Content Gap alanı rakip sitelerin sizlerden öne geçmesini sağlayan ve sizlerde mevcut olmayan boşluklarınızın tespitini yapmada yardımcı olmaktadır. Rakip sitelerin sizden daha avantajlı ve iyi olduğu konularda detaylı veri almanızı sağlamaktadır. Rakip site analizleri için değerli bir uygulamadır.

Pages: Best by Links

Pages alanında yer alan ‘’Best by Links’’ alanı sitenize trafik oluşturan Backlink ve bunların kaç adet trafik oluşturduğunu gösteren bölümdür. Bu sayfada kazanabileceğiniz en büyük avantaj, 404 gibi hatalı linklerin tespit edilmesi ve ortadan kaldırılmasıdır. Linklerin boşa harcanmamasını sağlamaktadır.

Top Content

Size ait olan sayfalarınızın sosyal medya paylaşım sayılarına göre en çok paylaşım alan içeriğin ve diğerlerinin tespit edilmesini sağlamaktadır.

Outgoing Links

Dışarıya verilmiş olan linkler içerisinde Anchor textlerinin belirlenmesi ve kırılmış olan linklerin tespit edilmesini sağlamada sizlere yardımcı olmaktadır.

Linked Domains

Sitenizden hangi site için link verildiğinin belirlenmesi yapılabilmektedir. Çeşitli filtre işlemleri sayesinde daha verimli sonuçlarda yakalanabilmektedir.

PPC Keywords

Paid Search alanın alt sekmelerinden bir tanesidir. Rakip sitelerin reklam kampanyalarının analiz edilmesini sağlamaktadır. Arama alanında yapılacak olan tarama işlemi ile siteye ait reklam kelimeleri, reklam metinleri, reklam uzantıları, reklam trafik verileri gibi detaylar elde edebilirsiniz.

Ads

Arama ağı reklam türü için oluşturulmuş olan metin reklamlarının yer aldığı Ahrefs alanıdır. Top Landing Pages kısmı ile Google Ads kaynaklarından gelen en iyi açılış sayfası görüntüleme alanıdır.

Alerts

Ahrefs uygulaması içinde almış olduğunuz paket içeriklerine bağlı olarak seçmiş olduğunuz domainlere özel uyarı alarmları oluşturabilirsiniz. Bu ayarlar ile takip etmiş olduğunuz anahtar kelimeler ile alakalı mail bildirimleri alabilirsiniz.

Content Explorer

Bu alan Only Broken seçeneği ile link oluşturmanıza yardımcı olan ve fırsatlar yaratan değerli bir bölümdür. Belirli dillere göre, son 30-90 günlük sınırlama içerisindeki veriyi tarayabilirsiniz. Birçok filtre ile arama yaparak istediğiniz siteyi bulabilirsiniz.

İçerikler sıralandıktan sonra örneğin siz bu içeriği Facebook’da kimlerin paylaştığını görmek istiyorsunuz. Bu vesileyle belki o kişilere ulaşıp kitlenizi arttırmak isteyebilirsiniz. Bunu yapmanız için Facebook Shares sekmesine tıklayın ve kişilerin ilgili paylaşımlarını analiz edin. Aynı zamanda bu sayfaya verilmiş olan backlinkleri de görebilirsiniz. Content Explorer aracının daha bir çok özelliği olup inceledikçe ne kadar faydalı bir kısım olduğunu anlayacaksınız.

Keyword Explorer

Ahrefs uygulamasında yer alan Keyword Explorer alanı arama motorları içerisinde dünyanın en büyük üçüncü taraf arama sorgusunu gerçekleştirmekte, geniş bir veri tabanında işlemlerini yapmaktadır. Bu alan sayesinde toplu olarak yeni anahtar kelime fikir türetmede kaynak olarak yardım alabilirsiniz.

İnternet altyapısı üzerinde sıralanan sayfaların değerlemelerine hızlıca göz atabilir, KD skoru ile hangi anahtar kelimenin sizin için kolay veya zor olduğu konusunda bilgi toplayabilirsiniz. SERP pozisyonlarındaki tarihlere göre değişimler, rakip sitelerin konumları gibi detaylı verilere erişim sağlayabilirsiniz. Özellikle 10x Content ve Evergreen Content oluşturma işlemlerinde sizlere çok büyük artılar sunacaktır.

Rank Tracker

Ahrefs uygulamasında yer alan bu alan sizin tercihlerinizce belirlenmiş olan anahtar kelimenin istediğiniz konuma göre ayarlanarak takip edilmesini sağlamaktadır. Mobil ve masaüstü trafik için ayrı ayrı filtrelemelerde bulunularak o bölgeden gelen trafiğin niş verilerini elde edebilirsiniz.

Site Audit

Ahrefs uygulamasında yer alan Site Audit alanı başlı başına detaylıca incelenmesi gereken özel bir tool alanı sayılabilir. Sitenize ait teknik SEO verilerini analiz eden ve elde etmiş olduğu parametrik verileri işleyerek size puanlama sistemi ile nerede hata yaptığınızı gösteren bir sistemdir.

 • Kırık Linkler
 • Meta Tag hataları
 • Duplicate Title-Description kısımları
 • Crawl Log

Bu alanda kırık link tespitleri, Meta Tag hataları, Duplicate Title-Description kısım detayları, Crawl Log verileri gibi değerli bilgilerin tespit edilmesini sağlamaktadır. Bu veriler haricinde Ahrefs üzerinde Batch Analysis ve Domain Comparison gibi araçlar ile rakip sitelere ait analizlere de ulaşabilirsiniz.

Ahrefs sistemi dijital dünya ve internet üzerinden gerçekleştirilen birçok işlemde sizlere hem bir araç hem de blog içerik veri kaynağı sağlayıcısı olarak büyük destekler sunmaktadır. Bu sektör için değerli ve katkıları yüksek olan bir sistemdir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.